ASP.NET MVC İle EditorTemplates Nedir Ve Kullanımı

Daha önceki makalemizde ASP.NET MVC DisplayTemplates’i görmüştük bunun ondan tek farkı ise Edit yani düzenleme modundaki input nesnelerine özel olarak şablon tanımlamaları yapabilmekteyiz makale devamında örnekler ile daha iyi anlayacaksınızdır.

ASP.NET MVC ile EditorTemplates nedir ve kullanımı

Örneğimizde Kullanacağımız MSSQL Server kodumuz ise aşağıdaki gibidir.

Entity Design’imizi kolaylık olsun diye Entity Wizard ile oluşturuyoruz ardından kullanıcı tablomuza ait kontrol ve validationlar için Models klasörü altına Kullanici.cs adından bir sınıf oluşturup ardından sınıf içeriğini aşağıdaki gibi düzenleyiniz.

EditorTemplates’i anlatmak için DateTime DataType elemanını kullanarak örnek vermeye çalışacağım şimdi yapmamız gereken Shared Klasörü Altında EditorTemplates adında yeni bir klasör oluşturmak ardından bu klasör altında DateTime elamanını kullandığımız için aynı isimlendirme ile DateTime.cshtml adında bir view dosyası oluşturuyoruz. DateTime.cshtml adındaki dosyamızın içeriğini aşağıdaki şekilde düzenleyin.

DateTime.cshtml

Edit.cshtml sayfasına ait kod ise aşağıdaki şekildedir.

Edit.cshtml

Burada sonuç olarak yapmaya çalıştığımız şey DateTime türündeki dogum alanı için Tarih seçim penceresi çıkarabilmek bunu sağlayabilmek için ise jquery-ui kütüphanesinden faydalanıyoruz üstteki script ve link etiketlerini aşağıdaki görüntüye ulaşabilmek için kullanmalısınız.

Edit.cshtml sayfasında son script etiketinde class değeri date olan ve text türündeki input nesnelerine tarih seçim penceresinin çıkması için gerekli kod yazılmıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. kardeş içerik yok dedi ki:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir