MVC İle Kategori Ve Altkategorileri Listeleme

MVC ile veritabanında tek tabloda tutmuş olduğumuz kategori ve alt kategorileri listeleme ile ilgili bilgiye makalenin devamından ulaşabilirsiniz.

MVC ile kategori ve altkategorileri listeleme

Bu örneğimizde basit bir entityframework oluşturup kullandık şimdi sırasıyla işlemlerimizi görelim öncelikle Myql veritabanı kullanıyoruz örneğimizde category tablosuna ait create sql’ine aşağıdaki koddan ulaşabilirsiniz.

Category tablosu sql create sorgusu

CategoriesController Kontrolüne ait kod

C# Kodu

Index.cshtml sayfası kodları

Normalde Category tablomuzda daha fazla alan yer almakta ama kodlarla kafanızı karıştırmamak için sadece Name alanını ekrana bastırdım siz geri kalanları sayfaya ekleyerek pekiştirebilirsiniz.

Üstteki koddada görmüş olduğunuz gibi ilk foreach döngümüzde Category tablosunda Catid’si 0 olan yani ana kategori olan kategorinin adını ekrana bastırıyoruz ardından foreach içerisindeki ikinci foreach ilede item.Id ile tekrar sorgu yapılarak bu elemana ait alt kategorisi olup olmadığı kontrol ediliyor eğer bu elemanın id’si ile CatId alanımızdaki değerle eşleşen kayıt varsa ekrana bastırılacaktır alt eleman olarak.

Sonuç

MVC İle Kategori Ve Altkategorileri Listeleme
5 (100%) 3 oy

4 Cevaplar

 1. Merhabalar. Konuyu güzel anlatmışsınız. Keşke daha detaylı bir anlatım tercih etseydiniz. Örneğin Kategoriyi Ekleme, Listeleme, Dropdownlist içinde listeme, Düzenleme, Silme vb. keşke bu şekilde anlatsaydınız. Yukarıdaki anlatımı kendim çok basit bir şekilde yapabiliyorum. Hatta ekleme işlemlerini de yapabiliyorum. Ancak kullandığım yol biraz uzun ve yorucu. İnternette araştırdığımda konu hep eksik anlatılmış. Diyebilirsiniz ki her şeyi beklemeyin, biraz kendiniz yapın diye. Zaten yapabiliyorum. Ancak daha basit bir yapı araştırıyordum. Ne yazık ki bulamadım :). Yine de emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkür ederim.

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Merhaba,

   Eleştiri için çok teşekkür ederim. Bu makaleyi ilk programlama yıllarında yazdığımdan eksik olduğunun şuan farkedebiliyorum yeni makalelerimi daha dolu dolu yazmaya çalışıyorum.

 2. SERHAT YILMAZ dedi ki:

  Murat bey şöyle bir sorum olacak;  veri tabanında ilişk,li tablolarım var,

  Örn firma ve destek adlı 2 tablom var  tablolar için MVC de  contorollerları ve bunlara ait wiewleri oluşturuyorum , fakat şöyle birşey yapmam gerekiyor destek tablosunun wiewinde firma tablosu içerisinden bir alanı çağırmam gerek  yardımcı olursanız çok çok makbul geçeçek içinden çıkamadım bir türlü.

 3. Murat ÖNER dedi ki:

  Anladığım kadarıyla destek tablosundan firma tablosuna bir ilişki oluşturmuşsunuz ve firma listesinden seçtiğiniz firmaid değerine göre seçimin sağlanmasını istiyorsunuz eğer bu şekilde değilse istediğiniz şeyi net olarak açıklayabilirseniz daha iyi yardımcı olabilir ama eğer bir firma listesinden seçim yaptırmak ve varolan seçimler içinde firma seçimini sağlamak içinde bir select elementine listeyi doldurun ve value değerine şirket değerinizi set ederseniz sorun kalmayacaktır ama dediğim gibi ne yapmak istediğinizi net açıklarsanız ihtiyacınızı tam olarak karşılayacak bir çözüm üretebiliriz.

Bir Cevap Yazın