ASP.Net Türkçe Dil Sorunu Ve Çözümü

Murat ÖNER

1989 yılında Kocaelinin Dilovası ilçesinde doğdum ilkokul ve lise eğitimimi Kocaeli’de aldım, önlisans üniversite eğitimimi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Meslek Yüksekokulu’nda bilgisayar programcılığı bölümünde yaptım. Üniversite dönemi boyunca Microsoft'un student partner projesinde yer aldım ve diğer student partner öğrencileri ile birçok farklı projede yer aldım. Üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra staj yapmış olduğum Ries Technologies şirketinde yazılım geliştirici ve web designer olarak görev aldım ardından Gen Yazılım firmasında ERP ve HBYS sistemleri ile ilgili yazılım geliştirmeye devam ettim. Şuan aktif olarak mobil, web ve masaüstü uygulamalar geliştirmeye devam etmekteyim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

11 Cevaplar

 1. Murat KARTAL dedi ki:

  Teşekkürler

 2. ali yüceer dedi ki:

  normal türkiyedeki hosting sistemlerinde türkçe karakter problemim yoktu godaddy hosting aldım ve burada türkçe karakter problemim sadece i hafleri y olarak görünüyordu html taraflı ne kadar kod varsa denedim çözüm alamadım sizin yukarıda ki belirtmiş olduğunuz web config dosyasını ekledimm ve problem çözüldü paylaşımınız için teşekkürler

 3. Kemal dedi ki:

  Selamlar. Benim sorunum bu konuyla mı alakalı bilmiyorum ama…
  Vs2015 kullanıyorum. Calendar kontrolünde ki selectedDate.DayOfWeek bana ingilizce gün ismi veriyor.
  Web.config olsun sayfa başı page tagları olsun iis globalization ayarları olsun tüm ayarları yaptım ama olmadı. Öneriniz var mı sorunu çözebilmem için arkadaşlar.

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Kontrollerin varsayılan dili ingilizcedir türkçeye çevirmek için şu kodu global.asax dosyasına application start metoduna eklemelisiniz.

   Thread.CurrentThread.CurrentCulture = new CultureInfo(“tr-TR”);

 4. Yusuf Şimşek dedi ki:

  WebUtility.HtmlDecode() ile ilgili eksik bir bilgi vermişim, alt yorumda kaybolur ve akradaşların gözünden kaçar diye yeni bir mesaj olarak yazıyorum.

  WebUtility.HtmlDecode() ile çevrilerek kaydedilen alanın veri tipi TEXT olmak zorundadır!

 5. Yusuf Şimşek dedi ki:

  Yukarıdaki çözümlerin yeterli olmadığı durumda veriyi kayıt etmeden önce

  WebUtility.HtmlDecode()

  metodu ile convert ederek denemenizi tavsiye ederim.

 6. Volkan Durahim dedi ki:

  Bu iki meta ‘yi ekledigimde web sayfasinda tum turkce karakter sorunu cozuluyor.web config de ya da globalization da degisiklik yapmaya gerekte kalmadan.

  Eger veriler access database den geliyor ise durum farkli ,ozaman sayfaya ;

  metasini ekliyorum ve database baglanti sayfasina da ;

  Session.LCID = 1055
  Session.CodePage = 1254

  Response.Codepage = 65001

  kodlarini ekliyorum gerekli sayfaya ,sorunsuz turkce karakterleri okuyor yada database e giriyor.

  Bu ve bunun gibi paylasimlari okuyarak, tum karakter sorunlarimi cozdum.Tum paylasimlar icin tesekkurler. Bu da benden bir extra bilgi belki birine bir faydasi olur. Herkese kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: