Heap ve Stack nedir

Heap ve Stack, yazdığın .NET uygulamalarında kullanılan değişkenlerin ve tanımlanan nesnelerin geçici bellek (RAM) üzerinde saklandığı alanlardan ikisidir ve en temel olanlarıdır. Bu bölgeler .NET framework tarafından otomatik olarak yönetilirler.

Heap ve Stack nedir

Heap ve Stack nedir

Heap ve Stack, yazdığın .NET uygulamalarında kullanılan değişkenlerin ve tanımlanan nesnelerin geçici bellek (RAM) üzerinde saklandığı alanlardan ikisidir ve en temel olanlarıdır. Bu bölgeler .NET framework tarafından otomatik olarak yönetilirler. Geliştirici bu bölgeler doğrudan müdahale etmez. Kullanılşan veri tipleri, önceden tanımlı kurallara göre belleğin ilgili alanlarında saklanır.

Stack, daha küçük bir alana sahiptir. Burada nispeten basit tipli verilerin saklanması amaçlanır. Değer tipli değişkenler, belleğin stack bölgesinde tutulur.(int, double, DateTime vb.)

Belleğin heap bölgesi, daha karmaşık verilerin saklanması için bulunmaktadır. Stack bölgesine göre bellekte daha büyük miktarda yer kaplar. Referans tipli değişkenler, belleğin heap bölgesinde tutulurlar.(string, object, Console vb.)

Heap ve Stack nedir
3.8 (75%) 12 oy

Bir Cevap Yazın