C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 provider is not registered on the local machine hatası ve çözümü

C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0, .NET projesi oluştururken Access veya Excel uygulamalarına ait dosyalar ile bağlantı kurmaya kalktığımız zaman başlıktaki hatayı alma olasılığımız var bu hatayı aldığınızda çözüme kavuşmamızın 2-3 yolu var.

C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 provider is not registered on the local machine hatası ve çözümü

C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0

Microsoft Access Database Engine İle Çözüme Kavuşma

Microsoft Access Database Engine kurulumu yapıp hata aldığınız işlemi tekrar deneyiniz eğer bu adım sizi çözüme kavuşturmadı ise ikinci adıma geçiniz.

Projenin Properties Kısmı İle Sorunu Çözme

Eğer 64 bit işletim sistemind bir proje geliştiriyorsanız ve 1.adımda yazılım ile sorununuz çözülmedi ise o zaman Visual Studio’da solution exporerdan projenize sağ tuş properties deyin. Alttaki görselde işaretlenmiş anlattığım kısım.

Solution Explorer Properties

Properties seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede sırasıyla Build > Platform Target > x64 seçilerek properties penceresi kapatılır. Altta görselde ilgili adımlar işaretlenmiştir.

Visual Studio Properties Penceresi - C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0

Eğer üstteki iki adıma rağmen bir çözüme ulaşamadıysanız son olarak; Üst menüden Build > Configuration Manager > Active solution platform: > Type or select the new platform > x64 seçeneğini seçerek açık pencereleri kapatabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Niyazi Köle dedi ki:

  Herhangi bir yerden kopyala yapıştır yapmak yerine kendiniz bir çözüm yolu paylaşsaydınız keşke. Aynı şeyler çok ayrı yerde zaten yazıyor ve bu bir çözüm değil Murat Bey.

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Merhaba Niyazi Bey,

   Bloğumda yer alan hiçbir makale sizin deyiminiz ile “kopyala yapıştır”(Bloğunuza gözattığımda şöyle bir atasözü geldi aklıma Dervişin fikri neyse zikri’de odur.) yöntemiyle sırf makaleye sahip olmak için eklenmemiştir. Tüm makalelerim deneyimlerimden ve aldığım hatalar sonucunda oluşturulmuş ve tarafımdan test edilmiş-çözüme ulaşılmış yöntemlerdir. Bu makalenin ihtiyacınızı karşılamıyor olması ve aynı çözümün birçok yerde olması bir sorun değildir dolayısıyla eğer bu makale ihtiyacınızı ve sorununuzu karşılamıyor ise(ki böyle olması yazılım dünyasında çok muhtemel) bir yazılımcı olarak(eğer öyleyseniz) araştırmaya devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir