TABLE Yapısı Ve Kullanımı Bol Örnekli

Bu makalemizde seo açısından pek önerilmesede dinamik veya statik her türlü sitede kullanılan table yapısının kullanımı detaylı bir şekilde örnekleriyle görmüş olacağız

Basit bir table yapısı

Burada basitçe table yapısını oluşturmak için gerekli olan

etiketlerini açıp sonrasındada kapattık ve table içerisinde göstermek istediğimiz bilgileri etiketleri arasına alıyoruz. table yapısında tr yeni bir satırı ve td’lerde yeni bir sütun anlamına gelmektedir. Eğer temel eğitimden başıyorsanız kodlarınıza sanki takma isimmis gibi davranın örnek tr’nin açılımını bilmiyorum ama benim takma isim olarak “table row” diyorum böylece karıştırmazsınız.table etiketi içerisine border=”1″ yazdık buda tablomuzu tamamen çerçeve içine almaktadır.

Açtığımız etiketleri kapatmayı unutmayınız yoksa istediğiniz gibi bir tablo yapısı ortaya çıkmaz örnek etiketini açtıysanız kapanışını hemen diye yapıp arasına etiketlerinizi yazınız böylece hata olasılığınızı düşürürsünüz

yapımız bununda açılımını table header yani tablo başlığı diyebiliriz

Thead Yapısının Örnek Kullanımı

Üsstteki örnek thead yapımızda etiketlerimizi table etiketi içine açıyoruz ve kapatmayı unutmuyoruz etiketleri arasında olduğu gibi etiketlerini açıp arasına sütun açmak için bu sefer etiketi değilde etiketini kullanıyoruz çünkü başlık alanı içinde etiketini kullanıyoruz. ayrıca bu örneğimizde bir fark daha var oda etiketleridir bu etikette tablomuzun üstüne genel bir başlık ekliyor görünüm itibariyle tablodan bağımsız bir yazı gini duruyor ama css oynamalarıyla güzel sonuçlar ortaya çıkarılabilir.

Colgroup Etiketi ve Kullanımı

Colgroup etiketi span=”2″ olarak belirtildiğinde yukarıda bulunan tabloda ilk 2 sütun verilmiş olan “background-color:red” stiline göre arkaplanı kırmızı renk olacaktır ve geriye tablomuzda 1 sütun kaldığı için span ile sayısını belirtmeye gereke kalmadan onunda arkaplanı sarı renge boyanmıştır span=”2″ tanımlamasında bulunan 2 değerine siz tablonuzda stil vermek istediğiniz sütun sayısına göre değiştirebilirsiniz.

tfoot etiketi ve kullanımı

Bu örneğimizde tüm örneklerimizden farklı olarak “” etiketini görebilirsiniz bu etiket table içerisinde footer yani alt bölüm oluşturuyor bu özellike sayesinde tablonun belli sütunlarındaki değerlerin toplamı gibi işlemleri gösterebilirsiniz table yapınızın daha derli toplu olması için tüm soru görüş ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyoruz.

TABLE Yapısı Ve Kullanımı Bol Örnekli
Makaleyi oyla

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın