Google Font Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Google Font Türkçe, Google font neredeyse artık her projemizde yerini alan vazgeçilmezlerden olmuştur fakat türkçe karakter sorunu mevcuttur bu sorunu aşmak içinde makalede belirtileni uygulayıp kolayca türkçe karakter sorunu olmayan google font’ları elde edebilirsiniz.

Google Font Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Google Font Türkçe

Örnek google css link’i

Değiştirmeniz gereken link ise şu şekilde olmalıdır

Yukarıdaki değiştirmeniz gereken link ile ilgili verilen örnekte ‘Play’ yazan yere kendi kullanmak istediğiniz font’un adını yazabilir yada kullanmış olduğunuz google font’un href adresinin sonuna ‘&subset=latin,latin-ext’ kodunu türkçe karakter sorununu aşmak için eklemelisiniz.

Internet Explorer’da yaşanan farklı bir sorun

Üstteki değişiklikleri yapmanıza rağmen eğer türkçe karakter sorununuz internet explorer’da devam ediyorsa alttaki değişiklikleri yapınız.

Html etiketine lang=”tr” özelliğini ekleyiniz.

Eğer döküman type’nız Html5 yani <!DOCTYPE html> ile başlıyorsa <meta charset="utf-8"/> metasını head etiketleri arasına ekleyin.

Html5 değilse <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8"> metasını head etiketleri arasına ekleyin.

Google fontlardan beğendiğim ve sizlerle ayrı bir makalede paylaşmış olduğum En Sık Kullanılan Kaliteli Google Fontları adlı makaleye gözatmanızı öneririm.

Google Font Türkçe Karakter Sorunu Çözümü
3.8 (76%) 15 oy

45 yorum

 1. Belirttiğiniz gibi kullandığım font href’inin sonuna eklediğimde sorun çözüldü. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim, zaman kazandıran bir bilgi paylaşımı gerçekten. Yazınızdaki ifadeler html tarafından render edildiğinde görünmez hale gelmiş, sayfa kaynağından bakınca okunuyor 😉 comment’lemekte fayda var

  1. Yorumunuz için teşekkürler websayfamı 2-3 gün önce wordpress’e aktarmak zorunda kaldığım için eksikleri henüz gideremedim. En yakın zamanda bahsettiğiniz sorunla ilgileneceğim.

 2. Anlaşılan bir çok kişide işe yaramış ama malesef ben hala halledemedim nedeni ise bu verilen linkleri kopyaladıktan sonra nereye girip değiştiriyoruz ben asıl kodun nerede olduğunu hala çözemedim . yardımcı olursanız sevinirim tşk .

   1. teşekkür ederim … vermiş olduğunuz linki açılan sayfadaki alt satıramı yapıştırıyoruz… bu konuda büyük sorunlar yaşıyorum …
    olmadı teamwiver üzerinden de yardım istersem umarım ayıp etmiş olmam

 3. Murat hoca selamlar.
  Valla bende hayatımda ilk defa bir siteyle uğraşayım dedim. Bu işlerden iç anlamam. wordpress teması satın aldım. sağını solunu kurcalıya kurcalıya bişeyler yapmaya çalıştım ancak. kendi makinamdan görüntüleme yaptığımda sorun gözükmüyor ama başka mobil cihaz veya bilgisayardan görüntüleme yaptığımda türkçe karakterlerin fontlarını bozuk gösteriyor. bir türlü çözemiyorum. forumlarda okuduğum kadarıyla uygulanan çözümleri denemeye çalışıyorum ama benım temada sanırım bazı dosyaları gizlemişlermi nedir. kodlara ulaşamıyorum. yokmudur bunun daha kolay bir çözümü :/ yardımcı olma şansınız varmı acaba?

  1. Merhaba,

   sitenizde az önce denediğim kadarıyla google font linkinizde subset kısmına latix-ext’i ekleyince internet explorer’da sorun çözülmüş oldu şimdi sorunu nasıl çözeceğinizi göstereyim sizin sayfanızda yer alan google font kodu şu;

   bu kodda subset= diye bir değişken var ve değer olarak latin değeri verilmiş bunu latin,latin-ext olarak değiştirin sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

     1. İzniniz olursa bir soru daha sormak istiyorum. WordPress ziyaretçi istatistik bilgisi için Analytics’e ek olarak wp statistic eklentisini kullanıyorum. Her ikisini kıyasladığımda arada epey farklılıklar gözlemliyorum. İstatistik için önereceğiniz iyi bir eklenti var mı?

      1. Analytic ihtiyacı için sadece Google Analytics kullanıyorum bu ihtiyaç hiç eklenti kullanmadığımdan öneride bulunmam doğru olmayacaktır ama Yandex metrica servisininde çok iyi olduğunu düşünüyorum bu konuda özellikle mouse pozisyonlarını kaydederek ekranda nereleri dolaştığı ile ilgili olayı çok hoşuma gitmişti.

 4. merhaba
  yazınızı inceledim fakat joomlada hazır one page tema kullanıyorum ayarlarında latin ext seçilebiliyor fakat ie ve edgede sorun yaşıyorum diğer tarayıcılarda sorun yok

   1. Merhaba @engin aynı sorunu bir alttaki yorumda @nalaninhobileri kullanıcımızda yaşıyordu çözüm için html etiketine lang=”tr” özelliğini eklermsiniz sonucuda bizimle paylaşırsanız sevinirim.

      1. Yorum sistemi linkli paylaşımları izin dahilinde paylaşıyor ancak yeni farkettim o mesajınızı.

       Bu arada Siteye gözattım sorun latin-ext ekini yazmışsınız yada siz yazmadıysanız eksik yazılmış subset= değişkeni tanımlanmaış önüne sitenizde google font apisi kullanılarak 2 tane font alınıyor biri Play diğeride Roboto ikisininde düzeltilmiş hallerini altta paylaşıyorum değiştirirseniz sorun çözülecektir ben siteniz üzerindeki değişikliği lokalde yapmış sorun düzeldi.

 5. Merhaba, dediklerinizi yaptım fakat sorun halen devam ediyor. Site Safari’de çok kötü görünüyor. Türkçe karakterler kalın ve puntosu büyük. Bir türlü değiştiremiyorum. Yardımcı olur musunuz?

 6. Merhaba öncelikle teşekkür ediyorum faydalı bir paylaşım olmuş. 1 Haftadır uğraşıyorum çözemediğim bir konu var. Ben yukarıdaki tüm dediklerinizi yaptım içerik oldu ama başlıklar sadece explorer ve mobil tarayıcıda sorunlu çıkıyor. İ,Ö,Ğ harflerinde bozuk gözüküyor. Chrome’da hiç bir problem yok. ne yaptıysam olmadı. Aşağıdaki düzenlemeyi yaptıktan sonra düzeldi. Fakat “Forum” fontu explorer ve mobil tarayıcıda sorun çıkarıyor. Open+Sans yerine Forum yazıyorum bu sefer başlıklar düzeliyor içerikler bozuk çıkıyor. Acil yardım edebilir misiniz ?

  }
  if ($googlefont != ”) {
  wp_enqueue_style(‘google-font’, “$protocol://fonts.googleapis.com/css?family=” . substr_replace($googlefont, “”, -1) . “&subset=” . cstheme_option(‘google_font_subset’));
  }

  wp_enqueue_style(‘google-font-custom’, ‘https://fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,300,700&subset=latin,latin-ext’);

  }

  1. Merhaba,

   sizinde belirttiğiniz gibi masaüstü chrome’da hiçbir sıkıntı yok ama mobilden ve chrome tarayıcısı ile girdiğimde menüdeki bazı türkçe karakterler sapıtıyordu bunun çözümü içinde yapmanız gereken altta sizinle paylaştığım kodun wp temasında nerede üretildiğini bulup gerekli değişikliği yapmalısınız ben yinede nerede değişiklik yaptığımı belirteyim Forum adlı google font linkinde subset değişkenine hiçbir belirtme yapılmamış sizin subset kısmında subset=latin,latin-ext şeklinde ekleme yapmanız gerekiyor ben bu şekilde yapınca hem menüde hemde içerikde bir sorun göremedim buna rağmen farklı platformlardan sorun halen devam ediyor ise görüntülü bir biçimde paylaşırsanız daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım.

   Not: Üstteki değişiklikleri görüntülediğim yer ve değişiklikleri chrome geliştirici araçları ile yapmış olduğum site profilinizde belirtmiş olduğunuz sayfadır eğer başka bir sayfadan bahsediyor isek onuda belirtirseniz iyi olur.

   Orjinal Hali

   Değiştirilmiş Hali

 7. font family aradım bir sürü türkçe karakter desteklesin diye sadece bir kod satırının çözdüğünü görünce çok mutu oldum çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir