Google Font Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Google Font Türkçe, Google font neredeyse artık her projemizde yerini alan vazgeçilmezlerden olmuştur fakat türkçe karakter sorunu mevcuttur bu sorunu aşmak içinde makalede belirtileni uygulayıp kolayca türkçe karakter sorunu olmayan google font’ları elde edebilirsiniz.

Google Font Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Google Font Türkçe

Örnek google css link’i

Değiştirmeniz gereken link ise şu şekilde olmalıdır

Yukarıdaki değiştirmeniz gereken link ile ilgili verilen örnekte ‘Play’ yazan yere kendi kullanmak istediğiniz font’un adını yazabilir yada kullanmış olduğunuz google font’un href adresinin sonuna ‘&subset=latin,latin-ext’ kodunu türkçe karakter sorununu aşmak için eklemelisiniz.

Internet Explorer’da yaşanan farklı bir sorun

Üstteki değişiklikleri yapmanıza rağmen eğer türkçe karakter sorununuz internet explorer’da devam ediyorsa alttaki değişiklikleri yapınız.

Html etiketine lang=”tr” özelliğini ekleyiniz.

Eğer döküman type’nız Html5 yani <!DOCTYPE html> ile başlıyorsa <meta charset="utf-8"/> metasını head etiketleri arasına ekleyin.

Html5 değilse <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8"> metasını head etiketleri arasına ekleyin.

Google fontlardan beğendiğim ve sizlerle ayrı bir makalede paylaşmış olduğum En Sık Kullanılan Kaliteli Google Fontları adlı makaleye gözatmanızı öneririm.

Google Font Türkçe Karakter Sorunu Çözümü
3.8 (76.47%) 17 oy

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

47
Kimler Neler Demiş?

avatar
15 Comment threads
32 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
Murat ÖNERAliMelekfethi doğanDeniz Recent comment authors
  Abone Ol  
Bildir
Rasim Sezgin
Ziyaretçi
Rasim Sezgin

Belirttiğiniz gibi kullandığım font href’inin sonuna eklediğimde sorun çözüldü. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim, zaman kazandıran bir bilgi paylaşımı gerçekten. Yazınızdaki ifadeler html tarafından render edildiğinde görünmez hale gelmiş, sayfa kaynağından bakınca okunuyor 😉 comment’lemekte fayda var

Bedirhan
Ziyaretçi
Bedirhan

Gerçekten emeğinize sağlık…

ali yüceer
Ziyaretçi
ali yüceer

Allah razı olsun bilmeyince 2 gün uğraşıyoruz işte

cemal
Ziyaretçi
cemal

Anlaşılan bir çok kişide işe yaramış ama malesef ben hala halledemedim nedeni ise bu verilen linkleri kopyaladıktan sonra nereye girip değiştiriyoruz ben asıl kodun nerede olduğunu hala çözemedim . yardımcı olursanız sevinirim tşk .

enes celi
Ziyaretçi
enes celi

fonttr google fonts diye bir liste yayınlamş ve indrebiliyorsunuz.

Fırat A.
Ziyaretçi
Fırat A.

Murat hoca selamlar.
Valla bende hayatımda ilk defa bir siteyle uğraşayım dedim. Bu işlerden iç anlamam. wordpress teması satın aldım. sağını solunu kurcalıya kurcalıya bişeyler yapmaya çalıştım ancak. kendi makinamdan görüntüleme yaptığımda sorun gözükmüyor ama başka mobil cihaz veya bilgisayardan görüntüleme yaptığımda türkçe karakterlerin fontlarını bozuk gösteriyor. bir türlü çözemiyorum. forumlarda okuduğum kadarıyla uygulanan çözümleri denemeye çalışıyorum ama benım temada sanırım bazı dosyaları gizlemişlermi nedir. kodlara ulaşamıyorum. yokmudur bunun daha kolay bir çözümü :/ yardımcı olma şansınız varmı acaba?

dogukan kayıkçıoğlu
Ziyaretçi
dogukan kayıkçıoğlu

Teşekkür ederim sorunumu çözdüm.

nalaninhobileri
Ziyaretçi
nalaninhobileri

Merhaba, roboto fontunu kullanıyorum. Chrome’da hiç bir sorun yok ama internet explorer’da Türkçe karakterler bozuk görünüyor. Verdiğiniz kod değişikliği bu sorunu çözer mi ?

http://goo.gl/o6fRRe

engin
Ziyaretçi
engin

merhaba
yazınızı inceledim fakat joomlada hazır one page tema kullanıyorum ayarlarında latin ext seçilebiliyor fakat ie ve edgede sorun yaşıyorum diğer tarayıcılarda sorun yok

engin
Ziyaretçi
engin

mobildede aynı sorun var.

Mert
Ziyaretçi
Mert

Merhaba, dediklerinizi yaptım fakat sorun halen devam ediyor. Site Safari’de çok kötü görünüyor. Türkçe karakterler kalın ve puntosu büyük. Bir türlü değiştiremiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Can Demiral
Ziyaretçi
Can Demiral

Merhaba öncelikle teşekkür ediyorum faydalı bir paylaşım olmuş. 1 Haftadır uğraşıyorum çözemediğim bir konu var. Ben yukarıdaki tüm dediklerinizi yaptım içerik oldu ama başlıklar sadece explorer ve mobil tarayıcıda sorunlu çıkıyor. İ,Ö,Ğ harflerinde bozuk gözüküyor. Chrome’da hiç bir problem yok. ne yaptıysam olmadı. Aşağıdaki düzenlemeyi yaptıktan sonra düzeldi. Fakat “Forum” fontu explorer ve mobil tarayıcıda sorun çıkarıyor. Open+Sans yerine Forum yazıyorum bu sefer başlıklar düzeliyor içerikler bozuk çıkıyor. Acil yardım edebilir misiniz ?

}
if ($googlefont != ”) {
wp_enqueue_style(‘google-font’, “$protocol://fonts.googleapis.com/css?family=” . substr_replace($googlefont, “”, -1) . “&subset=” . cstheme_option(‘google_font_subset’));
}

wp_enqueue_style(‘google-font-custom’, ‘https://fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,300,700&subset=latin,latin-ext’);

}

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

Çok işime yaradı teşekkürler,

Deniz
Ziyaretçi
Deniz

1-2 saattir uğraşıyordum araştırma yapmak son anda aklıma geldi.Sayenizde beni oyalayan sorun düzeldi, teşekkürler.

fethi doğan
Ziyaretçi
fethi doğan

emeğine sağlık hocam

Melek
Ziyaretçi
Melek

font family aradım bir sürü türkçe karakter desteklesin diye sadece bir kod satırının çözdüğünü görünce çok mutu oldum çok teşekkürler