Javascript Global Hata Yakalayıcı Oluşturma

Javascript ile web projesi veya mobil uygulama geliştirirken en ufak hatada bile console’a bakmak bazen can sıkabiliyor bu gibi durumda global event handler ayarlamak en mantıklı çözüm olacaktır isterseniz yakaladığınız hataları veritabanında veya dosyada loglayabilirsiniz.

Javascript global hata yakalayıcı oluşturma

Yazdığınız kod satırı çok az sayıda ise belki ihtiyaç duymayabilirsiniz ama onlarca veya yüzlerce javascript dosyası yer alan projenizde en ufak hatayı yakalamak için her fonksiyona try catch koymak hem kod kalabalığı hemde zaman kaybı işte bu durumda global event handler ayarlamak en mantıklı çözüm olacaktır her tarayıcıda yer alan window değişkeni içerisinde global olarak onerror fonksiyonu yer almaktadır fakat siz kendi fonksiyonunuzu tanımlamadığınız sürece değeri null’dur yani hata yakalanmaz sadece oluşan hatalar tarayıcının konsolunda yer alacaktır. Şimdi global hata yakalayıcımızı görelim.

window.onerror Tanımlama Kodu

window.onerror Destekleyen Tarayıcılar

  • Chrome 13+
  • Firefox 6.0+
  • Internet Explorer 5.5+
  • Opera 11.60+
  • Safari 5.1+

throw ile kendi fırlattığınız hatalarda bu fonksiyona düşmektedir.

Makaleyi oyla

Murat ÖNER

1989 yılında Kocaelinin Dilovası ilçesinde doğdum ilkokul ve lise eğitimimi Kocaeli’de aldım, önlisans üniversite eğitimimi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Meslek Yüksekokulu’nda bilgisayar programcılığı bölümünde yaptım. Üniversite dönemi boyunca Microsoft'un student partner projesinde yer aldım ve diğer student partner öğrencileri ile birçok farklı projede yer aldım. Üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra staj yapmış olduğum Ries Technologies şirketinde yazılım geliştirici ve web designer olarak görev aldım ardından Gen Yazılım firmasında ERP ve HBYS sistemleri ile ilgili yazılım geliştirmeye devam ettim. Şuan aktif olarak mobil, web ve masaüstü uygulamalar geliştirmeye devam etmekteyim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: