Jquery Each Fonksiyonu İle Diziler, Elementler Döngü İle İşlem Yapma

Jquery each fonksiyonu C# kullananlar için uzak bir durum değildir C#’da kullandığımız foreach döngüsünü Jquery’de each fonksiyonu ile sağlamaktayız. Makale devamında each fonksiyonu detayına ulaşabilirsiniz.

Jquery each fonksiyonu ile diziler, elementler’de döngü ile işlem yapma

İlk örneğimizde dizi üzerinden işlem yapacağız diziler içerisindeki eleman sayısı kadar dönüp dizi değerlerini ekran liste olarak bastıracağız. Kullanacağımız html kodu aşağıdaki gibidir.

Html Kodu

Şimdi ise Jquery each fonksiyonu ile üstteki html kodunda yer alan List id’li html liste elementi içerisine list’e elemanı olarak ekleyeceğiz dizi elemanlarını.

Jquery Kodu

Each fonksiyonunun 2 parametre aldığını görüyorsunuz isterseniz bu parametreleri eklemek zorunda değilsiniz ama kolaylık sağlamaktadır döndüğünüz elemanın değeri ve index değerini vermektedir bizde bu parametreleri kullanarak liste elemanına değer ve index değerini bastırıyoruz. Sonuca altta Result sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Son olarak each fonksiyonuna sadece dizi parametre olarak geçilmiyor isterseniz jquery seçici ile sonuç olarak dönen nesneleri döngüye sokabilirsiniz örnek olarak bizim dizi ile liste elemanı oluşturduğumuz gibi oluşmuş bir liste elemanından değerleri sırasıyla arraya aktarabilirsiniz. Şimdi bununla ilgili bir örnek yapalım örneğe ait tüm kodlar altta yer almaktadır.

Sonucu tarayıcının konsol’una yazdırmaktayım console ile ilgili detaylı bilgi için Javascript İle Tarayıcı Konsoluna Loglama İşlemleri adlı makalemize gözatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir