Oracle Sql Developer Nesnelerin Gözükmeme Problemi

Oracle express’i kurduktan sonra Sql Developer aracını indirip açtım fakat tüm pencerelerdeki label, textbox, grid v.b diğer tüm elementler gözükmüyor bir kısmına ancak tab tuşuna basarak erişebiliyorsunuz bu defada textbox’ların label’ları hiçbir şekilde gelmiyor bu durumdada textbox’lara gireceğiniz verinin ne olduğunu bilemiyorsunuz.

Oracle Sql Developer Nesnelerin Gözükmeme Problemi

Sorunu gidermek için çok şey denedim olmadı internetten araştırdım 1-2 saat ve sonunda sorunun kaynağını buldum bu sorunu çözmek içinde maalesef bozuk olan pencereler üzerinden işlem yapmamız gerekecek belkide en sinir bozucu yanı budur 🙂 fakat bu sorunun Windows 10’dan kaynaklandığını düşünüyorum çünkü araştırdığımda diğer alt işletim sistemlerinden bir sorun yaşanmadığını farkettim java ile yazılmış olması dolayısıyla jdk’danda yaşanmış bir problem olabilir.

Sorun ile ilgili 2 tane görsel altta yer almaktadır.

1.Menü

oracle broken menu

2.New Connection Penceresi

oracle broken window

Sorunun Çözümü

Sorunun çözümü için maalesef yine bu sorunlu sql developer üzerinden yola çıkarak çözmeye çalışacağız. Şimdi alttaki adımları dikkate alarak gerçekleştiriniz.

1.Menüden Tools > Prefences seçerek uygulama ayarları ekranının açılmasını sağlıyoruz. Ekran beyaz olarak karşınıza gelecektir mouse ile gezinerek yada Tab tuşu ile giriş nesnelerinin gözükmesini sağlayabilirsiniz buton ve labellar ne yazıkki gösterilmiyor.

2.Tab tuşuna basarak ve mouse ile prefences penceresi üzerinde gezinerek bazı nesnelerin gözükmesini sağlayabilirsiniz. şimdi alttaki görselde 1 numaralı mor kutu içerisinde işaretlediğim oracle olarak seçili olan listeyi açarak windows’u seçin ve 2 numaralı mor kutunun olduğu yerde gözükmeyen bir OK butonu var o alana tıklayın eğer tıklama sonrasında Prefences penceresi kapanıp Confirm restart adlı beyaz bir küçük pencere geldiyse o zaman enter’a basıp sql developer uygulamasının sorunu çözülmüş şekilde tekrar başladığını göreceksiniz.

oracle broken prefences window

Olmayan OK butonunu sizin için ekledim benim gibi sinirlenmeyin diye 🙂

Prefences penceresinin sorunsuz hali ise şu şekildedir belki alttaki görüntü size daha iyi yol gösterebilir.

Oracle Gözükmeyen Butonlar

Oracle Sql Developer Nesnelerin Gözükmeme Problemi
5 (100%) 17 oy

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

23 Cevaplar

 1. bjeffrie dedi ki:

  Hi Marat,
  Can you give information about Windows 10 language and display settings? I just downloaded and tried SQ!L Developer 4.1.3.20-x64+jdk and it looks fine on my (English (United States)) Windows 10 with default display settings & theme.

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Hie bjeffrie,

   You dont need windows 10 language and display setting for this problem beasue this problem solved only in sql developer software. Menu click and prefences menu item click after opeden prefences window but window blank! If you want to see inputs then 5-10 times click tab key then change oracle with windows option and right bottom OK button click(hidden) and enter key in confirm window for restart application for solve this problem.

 2. Yilmaz dedi ki:

  Hayat kurtardin ALLAH razi olsun

 3. Serdar dedi ki:

  Teşekkürler çok işime yaradı.

  Bu problem Windows Türkçe kurulduğu zamanlarda ortaya çıkıyor. İngilizce kurulumlarda sorun yok.

  Muhtemelen yukarıda yorum yazan bjeffrie yardımcı olmak için language ve display settinglerini sordu. bjeffrie’nin sorusunu yanlış anladığını düşünüyorum.

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Rica ederim ihtiyacınızı karşıladıysa ne mutlu.

   Bu arada yaklaşık 5 yıldır türkçe işletim sistemi kullanmıyorum o yüzden türkçe’den kaynaklandığını düşünmüyorum. bjeffrie konusunda ise haklısın tekrar sakin kafayla okuyunca farkettim 🙂

 4. mehmetkarlik dedi ki:

  Allah razı olsun 🙂

 5. ismail D. dedi ki:

  teşekkürler hocam.

 6. Korkut dedi ki:

  Önemli bir sorundu.Teşekkürler

 7. taki dedi ki:

  Bu sorun çok uzun zamandan beri sql developerda mevcut.
  Aynı sorunu XP ve Win7 makinelerde de, farklı sql developer versiyonlarında da yaşamıştım.
  İlk defa burada, dil kaynaklı olduğunu duydum.
  En azından belki ENG klavye düzeniyle, sql developer uygulaması açıldıktan ve ayarlar yapıldıktan sonra tekrar TR klavyeye dönmek de denenebilir.
  Oracle’ a da bu kadar zamandır bu problemi çözmediği için ayrıca teşekkür ediyoruz. 🙂

 8. taki dedi ki:

  Şöyle de bir çözüm olabilir.

  I finally solved the problem: Go to \sqldeveloper\bin\sqldeveloper.conf and add this line:
  AddVMOption -Duser.language=en
  The problem was de user language (in spanish do not works)

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Öneri için teşekkürler, makaledeki öneri ile çözüme ulaşamayanlar yada çözüm yöntemi zor olduğu için sizin öneriniz çözüm sağlayabilir.

 9. Yusuf dedi ki:

  Ben de uzun zamandır farklı sqldeveloper versiyonlarıyla farklı windows makinalarda yaşadım bu sorunu. Yalnız en son windows 10 da yaşadığım kadar inat etmemişti hiçbiri. sqldeveloper ı indirdikten sonra ilk açmaya çalışınca oluyordu. aç – kapat aç – kapat, makinaya restart at düzeliyordu bi şekilde. Hiç aklıma gelmedi dil ile ilgili olabileceği.

  sorunun çözümünü türkçe bir kaynakta bulmuş olmak gerçekten şaşırttı beni 🙂
  Teşekkür ederiz Murat hocam

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Rica ederim, yazdığım makalelerle bir kişiye bile faydam dokunabiliyorsa ne mutlu bana ayrıca makaleyi yazmamdaki tek gaye zaten bu. Değerli görüşün için ben teşekkür ederim.

 10. mehmet dedi ki:

  hocam allah razı olsun, sayende bende çözebildim bu sorunu

 11. Eyüp dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum.

 12. selcuk dedi ki:

  çok teşekkürler

 13. Fatih dedi ki:

  Yazınız 2 sene sonra bir ihtiyaç görüyor, elinize bilginize sağlık, işe yaradı gerçekten. Teşekkürler.

 14. Orhan dedi ki:

  Açıklayıcı anlatımınız için çok teşekkür ederim kafayı yemeye yaklaşıyordum.

 15. İrfan dedi ki:

  Kör dövüşü gibi oldu ama işe yaradı sağ olun.

Bir Cevap Yazın