Exists Ve Not Exists İfadelerinin Kullanımı

WHERE ile IN ifadesinin kullanımına benzer olarak, EXISTS ve NOT EXISTS ifadeleride alt sorgudan getirilen değerlerin içerisinde bir değerin olması veya olmaması durumunda işlem yapılmasını sağlar.

Exists Ve Not Exists İfadelerinin Kullanımı

Exists Ve Not Exists İfadelerinin Kullanımı

WHERE ile IN ifadesinin kullanımına benzer olarak, EXISTS ve NOT EXISTS ifadeleride alt sorgudan getirilen değerlerin içerisinde bir değerin olması veya olmaması durumunda işlem yapılmasını sağlar. EXISTS ifadesi kullanıldığında, alt sorguda istenilen şartların yerine getirildiği durumlarda üstteki sorgu değer üretir. NOT EXITS ise EXISTS’in tam tersi olarak alt sorguda istenilen şartların sağlanmadığı durumlarda üstteki sorgu değer üretir.

Örnekte EXISTS ifadesinin kullanımı yer almaktadır.

Exist Kullanımı(Sql)

Üstteki koddan biraz bahsetmek gerekirse Ogrenci tablosundaki öğrencilerin adını listeleyen bir sorgu var fakat gelecek olan öğrenciler where kısmındaki koşula göre listelenecek bu koşul açıklaması ise şöyle eğer öğrencinin BolumID alanındaki değer Bolum tablosunda BolumID alanında var ise o zaman ilgili öğrenci listelenecektir.

Not Exists Kullanımı(Sql)

Üstteki exists örneğimizin tam tersini yapıyoruz şimdide bu sorguyu açıklamak gerekirse bolum tablosunda ilgili öğrenicinin bölümüne karşılık gelen bölüm yok ise o zaman sorgulaması yapılan öğrenci listelenecektir.

Kaynak;

Exists Ve Not Exists İfadelerinin Kullanımı
5 (100%) 6 oy

Murat ÖNER

1989 yılında Kocaelinin Dilovası ilçesinde doğdum ilkokul ve lise eğitimimi Kocaeli’de aldım, önlisans üniversite eğitimimi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Meslek Yüksekokulu’nda bilgisayar programcılığı bölümünde yaptım. Üniversite dönemi boyunca Microsoft'un student partner projesinde yer aldım ve diğer student partner öğrencileri ile birçok farklı projede yer aldım. Üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra staj yapmış olduğum Ries Technologies şirketinde yazılım geliştirici ve web designer olarak görev aldım ardından Gen Yazılım firmasında ERP ve HBYS sistemleri ile ilgili yazılım geliştirmeye devam ettim. Şuan aktif olarak mobil, web ve masaüstü uygulamalar geliştirmeye devam etmekteyim.

11 Cevaplar

 1. Muhammet dedi ki:

  Allah razı olsun hocam.

 2. nurşen dedi ki:

  ben c# içindeki verileri çekip eğer içinde o değer yer almıyorsa onu sql e yazdırılmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim??

 3. Nahide Haciyeva dedi ki:

  Teşekkürler.Exists kullanımını çok iyi anladım sayenizde

 4. Selçuk dedi ki:

  Teşekkürler açıklamalar için.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: