SQL DateTime Fonksiyonlarının Kullanımı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

10 Cevaplar

 1. abdullah dedi ki:

  select *from zamanlar tablomdaki saat 10:00 aolarak girilen veriyi datepart kullanarak sistem saati 10 olduğu zaman nasıl çekebilirim ?

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Veriyi belirlenmiş bir tarih veya saatte çekmek için programlama tarafında(C#, PHP, Delphi v.b) task scheduler kütüphanesi kullanarak yapabilirsiniz. Sizin belirtmiş olduğunuz tablodaki saat alanı sistem saati ile eşleştiğinde task scheduler devreye girecek ve istediğiniz sorguyu bu şekilde çalıştırabileceksiniz tabi task scheduler’e zamanlar tablonuzdaki tüm zamanlanacak görevleri eklemelisiniz.

   • abdullah dedi ki:

    peki hocam asp.net’te dediğinizi kullanarak yaptım başarı ile çektim web sayfasını saat 10:00 da açtım saat on oldu adlı görev ekranda yazılı , saat 11:00’a geldiğinde dinamik olarak saat on bir oldu bilgisi gelirmi ?

    • Murat ÖNER dedi ki:

     Gelir bunu iki farklı yöntem ile yapabilirsin her dakikada bir javascript settimeout ile kontrol edebilirsin yada eğer trafik yüksek olan bir site olacak ise her dakikada bir sunucuya gidip gelmesi sorun olabilir bu durumda socket programlama ile yapabilirsiniz.

 2. ali tuner dedi ki:

  Aklım iyice karıştı… Alışveriş sitesi tasarlarken kullanabileceğimiz ve kafa karışıklığına mahal vermeyecek doğru format nedir ? Datetime değil çünkü yerel saati getiriyor meret. Zaman kaşesi mi kullanacağız ? Stamp denen zımbırtı…

  Birisi ürün aldı iade etmek istedi. Yaz saatinde aldı kış saatinde verdi. 1 saatlik değişim bile sistemi dengesizleştiriyor ona bakarsak.

  Bir kişi ayakkabı aldı saat 4 gibi ondan sonraki sipariş saat 3 de. Oldu mu şimdi ?!?

  Ne önerirsiniz Murat Bey ? Zaman kaşesi kullanıp yerel saate c# ile convert mü elelim her vakit ?!?

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,

   Alışveriş sitesi gibi çok fazla kişiye hitap eden projelerde tarih v.b. işlemlerin server side yapılması taraftarıyım local tarihler sıkıntı oluşturabilmektedir ve oynanabilmektedir maalesef. Bunun için sipariş tarihi yada iade tarihi gibi işlemlerin server side yapılır ise bir sıkıntı oluşturacağını düşünmüyorum.

 3. mahmut dedi ki:

  merhaba murat bey, sql tablomuzda date formatı tanımladım fakat şöyle bir problem ortaya çıktı; 2017-02-01 olan tablo ikinci kayıt yapıldığında 2017-01-02 olarak işleniyor. yani gün- ay / ay-gün yer değiştiriyor ve bunu bir türlü çözemedim. sizin bir öneriniz var mıdır?

  • Murat ÖNER dedi ki:

   Normalde tarih işlemleri için seçtiğiniz sql server veritabanı YYYY-MM-DD formatında saklamaktadır. Ki zaten sizde ilk formatın o şekilde olduğunu belirttiniz eğer alan tipiniz gerçekten date ise böyle bir durumun yaşanmaması gerekiyor bu durum için veritabanı Collation’unu kontrol edin isterseniz yada çözüm için insert yada update aşamasında CONVERT(date, ’23-12-2017′, 103) şöyle bir yöntemlede belki ilerleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın