IIS üzerinde WCF projesini çalıştırırken oluşan Mime Map hatası ve çözümü

Başlıkta belirttiğim gibi eğer Mime Map şeklinde bir hata ile karşılasırsanız IIS yüklemiş olduğunu proje içerisindeki dosya uzantılarının bazılarının hangi türde bir içerik barındırdığını bilemediğinde exception fırlatmaktadır.

IIS üzerinde WCF projesini çalıştırırken oluşan Mime Map hatası ve çözümü

IIS üzerinde WCF projesini çalıştırırken oluşan Mime Map hatası ve çözümü

Hatanın tam hali şu şekilde: “HTTP Error 404.3 – Not Found The page you are requesting cannot be served because of the extension configuration. If the page is a script, add a handler. If the file should be downloaded, add a MIME map.”

Eğer bu şekilde bir hata ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken oldukça basit.

Eğer işlemleri manuel olarak yapacaksanız o zaman sırasıyla “Denetim Masası -> Program Ekle Kaldır -> Windows özellikleri” aç kapat açılan pencerede .NET Framework Advanced Series altındaki WCF Series ve son olarak onun altında yer alan HTTP Activation seçeneğini seçip Tamam deyin ve böylelikle WCF servisinin IIS tarafından tanınmasını sağlamış oluyoruz.

İşlemleri konsoldanda yapabilirsiniz(Konsolu yönetici olarak açın)

C:\> DISM /Online /Enable-Feature /FeatureName:WCF-HTTP-Activation
C:\> DISM /Online /Enable-Feature /FeatureName:WCF-HTTP-Activation45

Eğer üstteki kodda hata ile karşılaşırsanız alttaki kodu deneyin.

C:\> DISM /Online /Enable-Feature /all /FeatureName:WCF-HTTP-Activation
C:\> DISM /Online /Enable-Feature /all /FeatureName:WCF-HTTP-Activation45

Eğer hatanız halen giderilmediyse yorum kısmını kullanınız.

IIS üzerinde WCF projesini çalıştırırken oluşan Mime Map hatası ve çözümü
5 (100%) 1 oy

Murat ÖNER

1989 yılında Kocaelinin Dilovası ilçesinde doğdum ilkokul ve lise eğitimimi Kocaeli’de aldım, önlisans üniversite eğitimimi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Meslek Yüksekokulu’nda bilgisayar programcılığı bölümünde yaptım. Üniversite dönemi boyunca Microsoft'un student partner projesinde yer aldım ve diğer student partner öğrencileri ile birçok farklı projede yer aldım. Üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra staj yapmış olduğum Ries Technologies şirketinde yazılım geliştirici ve web designer olarak görev aldım ardından Gen Yazılım firmasında ERP ve HBYS sistemleri ile ilgili yazılım geliştirmeye devam ettim. Şuan aktif olarak mobil, web ve masaüstü uygulamalar geliştirmeye devam etmekteyim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: