Ekim 2019

Geliştirici Bülteni 12 – Haftalık Geliştirici Bülteni

Bu bültende önceki bültenlerimize göre daha fazla konuya yer verilmiştir. Galiba yavaş yavaş eski performansıma kavuşuyorum diye düşünüyorum :). inşallah her hafta sizlerle stabil olarak bu denli dolu dolu içerikler paylaşmaya devam edeceğim. Bültene dönersek bu bültende hazırlamış olduğunuz projeleri hemen deploy edip müşteriye sunmaya yada arkadaşlarınız ile paylaşmaya ihtiyacınız var ama host bilgilerinizi unuttunuz yada host v.s. ile uğraşmadan hemen kod ortamındayken deploy etmek istiyorsunuz bunun için iki farklı kaliteli ücretsiz hizmete yer verdim. Bültende yer verdiğim 2 farklı Javascript kütüphanesi ile farklı şekillerde sunumlar oluşturup sunumlarınızı kendi hazırlamış olacağınız ortam üzerinden verebilirsiniz. Microsoft’un yeni gözdesi olan Blazor için...

Continue reading...

React Native Make ile icon ve splash screen oluşturma

React Native Make, Mobil uygulama geliştirirken farklı boyutlarda istenen simge ve splash screen’leri ayarlamak gerçekten beni sıkıyor ve olabildiğince tek bir yerden araçlarla generate etmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar Android(Java), Cordova, Xamarin, Flutter’da bu şekilde tool’lar ile hem Android hemde iOS için ikon ve splash screens dosyalarını kolayca generate edebildim şimdide aynı durumu React native içinde yapmam gerekti ve React native tarafında da diğer cross platform ve native framework/diller’de olduğu gibi yardımcı bir araç olduğunu gördüm kullandım ve ihtiyacımı karşıladı. Ben de sizlerle bu aracı paylaşmak istedim. 5 / 5 ( 3 votes )

Continue reading...

MacOS İşletim Sisteminde Kalıcı Path Ayarlama

MacOS İşletim Sisteminde Kalıcı Path Ayarlama, Windows’un Environment Variables(Ortam değişkenleri) yönetimi oldukça basit ve anlaşılır bir durumda iken MacOS’da bunu ayarlamak biraz sancılı geldi ama asıl yöntemi öğrendikten sonra oldukça kolay olduğunu gördüm benim gibi MacOS’da can çekişmeyin diye bu çerez niyetine sorun-çözüm makalesini yazmaya karar verdim. 5 / 5 ( 2 votes )

Continue reading...

WordPress’te Optimizasyon ve Hosting Önemi

İnternet dünyasında popüler uygulamalardan biri olan wordpress yazılımını birçok web site tarafından kullanılan bir CMS uygulamasıdır. Bu uygulama kullanım açısından sunduğu kolaylıklar ve birçok eklenti ile özelleştirebilme özelliğine sahip bu uygulama oldukça popüler ve geliştirilmeye devam edilen bir yazılımdır. Her konu hakkında eklenti ve tema bulabildiğiniz bu yazılımlar herkes tarafından kullanılabilen oldukça basit ve anlaşılır arayüze sahiptir. Tasarımsal olarak tema seçenekleri bulunan ancak özel olarak farklı satış sitelerinden alınabilen temalarda bulunabilmektedir. Tema konusunda oldukça seçici olup her sektöre göre farklı bir tema bulmanız mümkündür. Gelişim açısından oldukça hızlı ilerleyen WordPress eklenti ve tema tarafında da birçok yapıma ve hala geliştirilmeye...

Continue reading...

Dart dili ile web programlamaya giriş

Dart dilini flutter geliştirmelerimde aktif olarak kullanıyorum ve artık web kodlamasını da dart dili üzerinden yapabilmekteyiz. Normalde javascript’in compile time bir dil olmaması dolayısıyla üzerine bir katman konularak Typescript kullanıyorum böylelikle type-safe ve OOP olarak geliştirme yapabiliyorum ama Typescript’i geliştirici tecrübemin tamamında kullanıyor olsam da mağlesef developer’ı üzen noktaları da mevcut 5 / 5 ( 6 votes )

Continue reading...