Android Butona Tıklayınca Ses Dosyasını Oynatma

Android’de herhangi bir butonun click event(olay)’ını kullanarak ve Media Player Library(Kütüphane)’sini kullanarak ses dosyasını oynatmayı göreceğiz.

Öncelikle Android projemizde bulunan res klasörü altında raw adında bir klasör oluşturun ve örnek olarak soundjay.com’dan bulabileceğiniz onlarca button sesi veya diğer effectlerden birini indirip adını kucuk harflerle kendiniz isimlendirin ben bu projede test.mp3 adındaki dosyası res/raw klasörü altında attım ve örneğimizde test.mp3 dosyasını kullanıcam.

Mediaplay kütüphanesi tanımlı değilse import android.media.MediaPlayer; kütüphanesini ekleyip daha sonra Activity’nin oncreate’inde aşağıdaki kodu yazıyoruz.

Daha sonra media player class’indan türetilmiş olan ses adlı nesnemizi oynatmak istediğimiz yerde ses.Start() diyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz ben alttaki örnekte olduğu gibi buttonun click olayında yapmaktayım bu olayı.

Örnek projenin tam kodları

java dosyası

layout XML Dosyası

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

9 Cevaplar

 1. ismail dedi ki:

  Yazı için teşekkürler fakat android studio’da denedim raw kısmı kırmızı oluyor?

 2. nnm dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler.2 gündür arayıp bulamadığım bir şeyi size sormak istiyorum,belki boş vaktiniz olursa cevaplarsınız;
  Benim bir listview’im var ve bir tane de activity sayfam var.Listview’İmdeki herhangi bir öğeye tıklandığında sırasıyla farklı bir yazı ve resim alabiliyorum.(İntent,putExtra,position vs kullanarak) Ama ses dosyalarımı nasıl değiştireceğimi bulamadım.
  Bir media player var,fakat yazılarımı ve resimleri değiştirebilirken şarkıyı nasıl değiştireceğimi bilmiyorum.Belki bir kaynak bulabilirsiniz.
  :'(

 3. nnm dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler

 4. onat kiziltepe dedi ki:

  birden fazla buton kullanmak icin ne yapilamli?

 5. cihan dedi ki:

  hocam iki buton var ve birine basınca ses geldiği sırada ikincisine de bastığımda ilk bastığım susmuyor. İkisi aynı anda ses vermeye devam ediyor. İlk buton ses verirken başka butona bastığımda ilkinin susmasını nasıl saglarım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir