Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

Asp.Net İle Dinamik Tablolar Oluşturma

Asp.Net’de datatable sınıfını kullanarak dinamik sanal tablolar oluşturabilir ve içerisine veriler ekleyebiliriz bu makalemizde bu ekleme işleminin nasıl yapıldığı konusunda bilgi edinmeye çalışacağız.

Öncelikle sayfamıza bir gridview nesnesi ve 3 adet kolon ekliyoruz datafield’larına ise sanal olarak oluşturacağımız tablodaki sütunların adlarını giriyoruz.

Gridview nesnesi

Eklenecek namespace

Bu namespace’i ekleme nedenimiz Oluşturacağımız dinamik tablo için kullandığımız DataTable sınıfırının System.Data namspace’i altında yer almasıdır.

Dinamik olarak Tablo oluşturma

İlk olarak DataTable sınfından dt adında instance(örnek) alıyoruz. Daha sonra dinamik olarak oluşturacağımız tabloya 3 adet sütunu AddRange metodunu kullanarak ekliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var eğer tabloda tek bir sütun olacaksa Add metodu kullanılmalı ama 1’den fazla sütun eklenecekse AddRange metodu ile DataColumn sınıfından array olarak istediğimiz kadar sütun girebilmekteyiz. Sütun eklenirken ilk parametreye sütun adını ikinci parametreye opsiyonel olarak veritipini girebilirsiniz. Son olarak DataTable sınıfından dt adında instance aldığımız nesneye veri eklemek için ise “dt.Rows.Add” sözdimiyle tüm sütunlara veri girişi yapmalısınız. Anlattıklarımı örnek olarak alttaki kodu adım adım takip ederek daha iyi anlayabilirsiniz.

Sonuç

Asp.Net ile dinamik DataTable oluşturma

3.5/5 - (2 votes)