Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

ASP.NET MVC Form etiketi oluşturma

HTML Kullanan herkes form etiketine geliştirme hayatında bir seferda olsa karşılaşmıştır ve az çok ne olduğunu biliyordur bu makalemizde ASP.NET MVC’de form etiketinin kullanımı ve server tarafına POST işlemi sonucunda veriyi gönderme işlemlerini görmüş olacağız bu makalede.

Öncelike kullanacağımız HTML helper sınıfı altındaki BeginForm yardımıyla form oluşturma işlemini daha basit ve anlaşılır bir şekilde oluşturmak istediğinizde farklı sayıda parametreler ile overload edildiğini göreceksiniz.

Ama bizim bu makalede kullanacağımız metod şu şekilde olacak

Üstteki örnek kodumuzda gördüğünüz gibi ilk parametre Action adını ikinci parametreye Controller adını üçüncü parametrese ise form işleminin GET ilemi yoksa POST ilemi kullanılacağını belirtiyorsunuz. Standart olarak POST işlemi kullanılıyor yani üçüncü parametreyi girmediğiniz taktirde POST işlemi ile veriler iletilecektir Controller’a.

Şimdi örnek Index.cshtml kodumuzu yazalım

Üstteki kodlarımızı özetlemek gerekirse öncelike using bloğuna parametre olarak HTML Helper sınıfı altında yer alan BeginForm metodu yardımıyla HelloWorld Controller’i altında bulunan Welcome Action’una using blokları içerisinde tanımladığımız controllerin ilk parametresi olan name’leri ile server tarafında bulunan ve BeginForm metodunda parametre olarak belirttiğiniz Welcome action’unda Text parametresi bulunmalıdır aksi durumda istediğiniz sonucu elde edemeyeceksiniz bu bloklar arasında ne kadar html nesnesi tanımlandıysa belirtmiş olduğunuz name’lere karşılık gelen isimlendirmeyi Action’unuza parametre olarak belirtmelisiniz ayrıca diğer önemli nokta type yani türü submit olan bir input nesnesine ihtiyacınız var form’un işlevini yerine getirmesi(POST,GET) için zorunludur.

Son olarakta HelloWorld Controller’imiz altındaki Welcome Action’unuma bir göz atalım

Buraya kadar yazdığınız kodlar ile direk Gönder butonuna bastığınızda beyaz bir sayfada en başta TextBox nesnemizi oluştururken ikinci parametresine varsayılan olarak girdiğimiz Varsayılan-Yazı metninin ekrana bastırıldığını göreceksiniz.

4.3/5 - (3 votes)