Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

C# Timer Nedir, Örnekli Nasıl Kullanılır?

C# timer nedir, C#’da bazı işlemlerimizi belirleyeceğimiz zaman aralığında tekrarlaması için kullanabileceğimiz Timer sınıfını detaylı olarak ele alıyor olacağız.

C# Timer Nedir, Örnekli Nasıl Kullanılır?

C# Logo

C#’da proje türüne göre kullanabileceğimiz farklı namespace’ler altında Timer nesneleri mevcut. Proje türünüze göre ilgili Timer sınıfını kullanmalısınız.

Tüm .Net Proje Türleri İçin Kullanabileceğiniz Timer

Tüm .Net proje türlerinde kullanabileceğiniz Timer System.Timers namespace’i altında yer alıyor ve örnek kullanımı ise şu şekildedir.

Üstteki kodu açıklamak gerekirse şöyle özetleyebiliriz;

  • 10-12.satırlar’da yer alan Timer sınıfımıza ait kullanım örneğini görüyorsunuz. Sadece 3 satırda Timer nesnesini oluşturduk ve constructor’da 1000ms(1sn)’de bir çalışmasını istediğimizi belirttik.
  • timer.Start() metodunu kullanarak Timer’ın 1sn’de bir çalışmasını sağladık.

Windows Forms İçin Timer

Windows Forms uygulaması geliştiriyorsanız System.Windows.Forms namespace’i altında yer alan Timer’ı kullanmanız önem arz ediyor. Peki neden önemli? Eğer Windows Forms projesi geliştiriyorsanız System.Timer altındaki Timer’ı kullanırsanız UI elementlerine erişim ihtiyacınız olursa bu elementlere erişimde sıkıntı yaşarsınız. System.Windows.Forms.Timer sınıfı UI thread altında çalıştığı için windows forms elementlerine erişimde ve üzerinde işlem yapmada sıkıntı yaşamazsınız.

Örnek bir Windows Forms timer kullanımına bakalım hemen.

Yine üstteki kodumuzu şöyle özetleyebiliriz;

  • 15-20.satırlarda Windows.Forms.Timer sınıfına ait kodları görüyorsunuz.
  • System.Timers.Timer sınıfında olduğu gibi constructor’da ne kadar sürede bir çalışmasını istediğimiz değeri veremiyoruz. Onun yerine object initializer denilen Timer nesnesinden örnek aldığımzda Interval adındaki property’e 1000ms(1sn) tanımlamasını yapıyoruz.
  • Yine System.Timers.Timer sınıfında çalışmasını istediğimiz metodu Elapsed event’inde değilde Tick adındaki event’i kullanarak çalışacak metodumuzu tanımlıyoruz.

📚 Benzer Makaleler


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (2 votes)