C# Mail Gönderme

C# Mail Gönderme, C# ile mail gönderimi ile alakalı internette birçok kod var ama bazıları çok uzun yazılmış ve anlama konusunda karışıklığa sebep olabiliyor o yüzden en sade şekilde C# ile mail gönderiminin nasıl yapıldığını örnek kodlarla makale detayında göreceğiz.

C# Mail Gönderme

C# İle Mail Gönderme

Gönderim yapılabilecek C# kodu şu şekilde olacak normalde SmtpClient’a username, password, host gibi bilgileri kod satırındanda girebilmekteyiz fakat web.config’de bu bilgiler için ayrılmış özel bir bölüm yer almaktadır bizde onu kullanacağız.

Using bloğuna eklemeniz gereken namespace ise şu şekildedir.

C# Kodu

Web.config

Eğer smtp bilgilerine kod tarafından erişmek isterseniz yapmanız gereken kodlama şu şekilde olmalıdır.

Eğer projeniz masaüstü yada konsol projesi ise Asp.Net platformu üzerinden örneği alınan üstteki ConfigutionManager ve SmtpSection kısımlarını silip host, port, username gibi değerleri için kendi çözümünüzü kullanabilirsiniz. Örnek olarak veritabanından aldığınızı düşünürsek bu ayarları veritabanından alınan bu değerleri kullanarak platformunuza uygun hale getirmiş olursunuz.

Üstteki kod satırlarını biraz anlatmak gerekirse ilk satırda Web.config dosyası içerisinde <system.net> etiketi altında yer alan <mailSettings> adlı etiketin bir altında yer alan <smtp> xml elementinin SmtpSection adlı C# class’ına cast edilmesi için ConfigurationManager nesnesinin statik üyesi olan GetSection metodunu kullandık böylelikle smtp etiketinde tanımlı olan attribute değerlerine karşılık gelen aynı property isimleri ile kolayca değerlere erişebiliyorum.

📚 Diğer C# Makaleleri


📚 Kaynaklar


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. cco dedi ki:

    using yönergesini söylermisin

  2. Murat ÖNER dedi ki:

    Makale güncellenmiştir kullanabileceğiniz using yönergesi eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir