Yandex.Metrica

C# İle Sisteminizde Tanımlı Olan Yazıcıların Listesini Alma

C# ile 2 satır kod yardımı ile sistemde tanımlı olan yazıcıların listesini kolaylıkla alabilirsiniz ilgili koda erişmek için makalenin devamına gözatın.

C# ile Sisteminizde tanımlı olan yazıcıların listesini alma

C# ile Sisteminizde tanımlı olan yazıcıların listesini alma

Örnek bir console projesi açarak Program.cs sınıfımıza alttaki kodlarda gördüğünüz gibi sadece main metodu içerisine tek satır kod ile yani PrinterSettings.InstalledPrinters yazarak yüklü olan yazıcıların listesini StringCollection türünde geri almaktayız bu ICollection nesnesinden türetilmiş olan listeyide foreach döngüsü yardımı ile Console ekranına basmaktayız.

C#(Program.cs)

System.Drawing.Printing namespace’ini kullanabilmek için System.Drawing dll’ini projenize eklemelisiniz. Referans ekle ile açılan pencerede yer alan Assemblies ve altında yer alan Framework kısmındaki System.Drawing‘i seçip ekleyebilirsiniz.

Ekran Çıktısı

C# ile Sisteminizde tanımlı olan yazıcıların listesini alma

Makinamda çalıştırdığımda yüklü olan yazıcılar listesi üstteki gibi dönmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. esra dedi ki:

  jquery tarafında nasıl yapılıyor bu ıslem hocam

  • Murat ÖNER dedi ki:

   C# server taraflı çalışan bir dil ama jquery bir javascript kütüphanesi sadece client tarafında çalışan bir kütüphane sistem ile alakalı hiçbir bilgiye(tarayıcının size sunduğu işletim sistemi, tarayıcı tipi v.b gibi sunduğu bilgiler hariç) erişemezsiniz araya server taraflı çalışan bir dil koymalı ve bu dille yazdığınız kodu web ortamında yazabilirseniz http isteğinde bulunup sunucudan bu bilgileri isteyebilirsiniz ancak bu şekilde mümkündür.

 2. es dedi ki:

  asıl yapmak istedigim şey pcd de baglı yazıcılara erısmek ve bu erıstıgım yazıcıları kaydedıp ıstegım yazıcıya ıstedıgım page gonderımı saglamak bunu otomıze etmek ıstıyorumsunucu tarafından yapmam cunku sunucu tarafında yapmamdemem baska yazıcılarıda cekmem anlamına gelır bıronerım daha var ama bu olasımı bılmıyorum window.print e el ile prınter name gırebılıyormuyum ? arastırmalarıma gore manuel yazıcı adını gıremedım bı bılgınız varmı bu konuda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir