Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

C# String Diziyi String’e Çevirme Nasıl Yapılır?

Bu ilk makalemde C# ile string türdeki Array(Dizi)’ ler içerisindeki elemanları nasıl bir string’e çevrildiğini öğrenmiş olacağız. yeni bir Console Application projesi oluşturduktan sonra kod yazımına geçiyoruz.

C# String Diziyi String’e Çevirme Nasıl Yapılır?

C# İle String Array(Dizi)leri Stringe Çevirme

Bu ilk makalemde C# ile string türdeki Array(Dizi)’ ler içerisindeki elemanları nasıl bir string’e çevrildiğini öğrenmiş olacağız. yeni bir Console Application projesi oluşturduktan sonra kod yazımına geçiyoruz. Hazırlamış olduğum bu makalede 2 farklı metod ile nasıl çevirme işlemi yapıldığını göreceğiz.

1.Metod : Bu metodda ile StringBuilder kullanarak çevirme işlemini göreceğiz

1.Metod Açıklama: String builder kullanarak ve foreach döngüsüyle bu metoda parametre olarak verilen array içerisindeki elemanlar string’e çevirilip ‘return builder.ToString();’ satırı ilede metodun geri dönüş tipi olan string türünde geri gönderim sağlanıyor.

2.Metod : Bu metodda ile strin Join metodunu kullanarak çevirme işlemini göreceğiz

2.Metod Açıklama: string Join metdoduyla daha basit bir şekilde array(dizi)’leri stringe çevirebilirsiniz string.join() metodunun ilk aldığı parametre her array elemanı arasına ayraç olarak konulacak karakter yazılmaktadır ben noktayı ayraç olarak kullandım siz artık ‘-,+’ v.b karakterleride kullanabilirsiniz. 2.parametreye ise çevirme işlemni için kullanılacak array yazılmaktadır.

Kullanımı

Yazmış olduğumuz metodları main metodu içerisinde kullanıp sonucu beraber görelim.

Sonuç – Ektan Çıktısı

C# İle String Array(Dizi)leri Stringe Çevirme

Sonuç olarak ikisininde aynı sonucu verdiğini fakat arada bir fark olduğunu gözlemlemekteyiz ilk metod’ta döngü ile işlem yaptığımız için en son elemanı ekleyip ardından tekrar nokta koymaktadır bunu birçok yolla engelleyebiliriz fakat 2.metod görüldüğü gibi işini tam anlamıyla yapmaktadı belirtmiş olduğumuz karakter olan nokta’yı sadece araya koyarak işimi tam anlamıyla görmektedir.

İlk makalemde C# String Diziyi String’e Çevirme ile alakalı anlatacaklarım bu kadar yazmış olduğum ilk makale olduğu için eksikler veya yanlışlıklar olmuş olabilir bunları yorum kısmında dile getirebilirsiniz ve sorularınız, görüşleriniz içinde yorumlarınızı bekliyorum.


📚 İlgilenebileceğiniz Bazı Makaleler


📚 Kaynaklar


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (2 votes)