Selenium aracı ile chrome üzerinden sayfaları mobil olarak nasıl açarız?

Bu makalede test işlemleri için sıkça kullandığım Selenium aracını kullanarak chrome tarayıcısından sayfaları mobil user-agent ile nasıl açabileceğimizi göreceğiz. Peki neden mobil olarak çalıştırmak isteyeyim selenium aracını? Şöyle ki test ederken sadece masaüstü ortamlara göre test etmek yanılgıya düşürebiliyor ve mobil ile desktop sayfalar birbirinden çok farklı olabiliyor hatta ayrı tasarlanmış bir domain altındaki farklı bir mobil siteye dahi yönlendirmesi yapılabiliyor işte tam bu yüzden mobil cihazlara özel test aracını çalıştırıp test etmekte yarar var.

Selenium aracı ile chrome üzerinden sayfaları mobil olarak nasıl açarız?

Kısa bir makale olacağını önceden belirtmek istiyorum çünkü mobil olarak chrome tarayıcınısı açmak için yapacağınız işlem oldukça basit olduğundan bu makalenin de böyle olması gerekiyor 🙂

Öncelikle ne yapmak istediğimizi kısaca özetlersek, normalde Selenium aracını herhangi bir user-agent konfigürasyonu yapmadan çalıştırdığımızda http://whatsmyuseragent.org/ sitesinden de görebileceğimiz üzere bende alttaki gibi bir user-agent bilgisi çıkıyor ortaya.

Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/72.0.3626.109 Safari/537.36

Peki mobile olarak nasıl değiştirebileceğiz? Altta bununla ilgili örnek kod bloğu mevcut ben kod örneğini C# konsol örneği üzerinden vereceğim.

Selenium aracı için nuget’i kullanarak Selenium.WebDriver.ChromeDriver adındaki paketi indirmeniz gerekiyor. Paket ile ilgili diğer yükleme yöntemleri ise altta yer almaktadır.

Paket kurulumunu gerçekleştirdiyseniz alttaki örnek kod bloğunu kullanıp sayfanın mobil olarak açılmasını sağlayabilirsiniz.

Mobil user-agent ile diğer platformların user-agent’i arasındaki en bariz farkı görebileceğiniz site olarak instagram’ı seçtim ondan Nexus 7’e ait mobil user-agent bilgisi ile açılacak olan Chrome tarayıcısı üzerindeki farkı alttaki görselden görebilirsiniz.

Nexus 7 haricinde seçebileceğiniz diğer cihazların hangileri olduğunu görmek için alttaki adımları izleyerek kullanabileceğiniz cihaz listesine ulaşabilirsiniz.

Chrome Mobile Page Preview And Manage

Üstteki animasyondan göreceğiniz üzere bir web sitesinin nasıl mobil uyumlu olarak açılabildiğini gösterdik ve mobil cihazların yönetimi ile ilgili ekrana nasıl erişebildiğimizi gösterdik sizde bu aktif cihaz listenizden birini kod kısmında EnableMobileEmulation adlı metoda geçerek ilgili cihaza özel olarak sitelerin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aslında tüm mobil cihazlarda aynı web sayfası gösterilecektir her bir mobil cihaza özel bir sayfa gösterimi olmayacaktır özelden kasıt cihazın çözünürlüğüne göre sitenin çalışacağıdır aslında.


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (5 votes)