Delphi Kod İle Nesne Oluşturup Form Üzerine Yerleştirme

Kodlama yaparken bazen nesneyi kod satırında oluşturup form üzerine ekleme gibi ihtiyaç duyabiliyoruz bu gibi durumlar için bu makalemde örnek olarak ListBox sınıfından bir inheritance(kalıtım) alıp form üzerine oluşturmuş olduğumuz nesneyi eklemeyi göreceğiz.

Öncelikle yapmamız gereken Uses Satırına Vcl.StdCtrls(Standart Kontroller Sınıfı)’nı ekliyoruz böylece standart kontrollerin class(sınıf)’ina erişebileceğiz. Embarcaderonun sürüm farklılıklarından dolayı uses satırına sadece StdCtrls eklemeniz gerekebilir üstteki kütüphaneye erişemezseniz birde “StdCtrls” kütüphanesini kullanmayı deneyin ikiside aynı ama Embarcadero’nun sürümüyle beraber gelen değişikliktir.

Örnek uses satırı

Global olarak tanımlama yapabileceğimiz variable(değişken) bloğuna aşağıdaki örnek kodda görüldüğü gibi TListBox sınıfından ListBox adından bir kalıtım alacağız.

Delphi'de kod ile nesne oluşturup form üzerine yerleştirmeEn son olarakda Formun Oluşma Olayı olan OnCreate olayına isterseniz form üzerinden çift tıklayarak isterseniz formun boş bir alanına tıkladıktan sonra Object Inspector Kısmından Oncreate Adlı satırın sağındaki kısım eğer boşsa daha önce form create olayına herhangi bir olay bağlanılmamış demektir eğer yeni bir OnCreate olayı oluşturmak isterseniz çift tıklamanız yeterlidir böylece OnCreate Procedure’ne yönlendirileceksiniz.


Oncreate Olayına eklemeniz gereken kod satırları şu şekildedir;

Kullanmış olduğumuz kodların tam halide şu şekildedir;