DNS Prefetch Nedir, Neden Kullanılır?

DNS prefecth, Web sitelerinde içerik zenginleştikçe sayfa indirme boyutu bu zenginlikle beraber büyüyor ve performans iyileştirmeleri ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Performans iyileştirmesi yapmanın yeni yollarından biri DNS prefetch’dir. Bu yol ile genellikle CDN kullandığımız kaynakların DNS çözümlemesi için kaybettiği süre ile sayfanın yüklenme süresini geciktirebiliyor böylelikle kullanıcı deneyimi olumsuz yönde etkileniyor. İşte tam da bu sorunu çözmek için DNS prefetch kullanacağız.

DNS Prefetch Nedir, Neden Kullanılır?

DNS Prefetch

Örnek bir dns prefecth kodu altta yer almaktadır.

Üstteki kod ile tam olarak şunu diyoruz; “fonts.google.com adresini veri transferi için kullanacağım ama kullanacağım zaman dns çözümlemesi v.s. ile uğraşmamak için önceden dns çözümlemesini yap ve fonts.google.com adresinden herhangi bir kaynak kullanmak istediğim zaman dns çözümlemesi ile uğraştırma beni” böylelikle hızlıca kaynağa erişiyor olacağız.

http:// veya https:// eklemeyin, bunun yerine // kullanın. Bu şekilde, protokol ne olursa olsun DNS’yi çözecektir.

✨ Birden fazla dns-prefetch tanımlayabiliyor muyum?

Evet birden fazla prefetch tanımlaması yapabiliyorsunuz alttaki gibi istediğiniz kadar dns-prefetch link etiketi tanımlayabilirsiniz.

🔗 Hangi adresleri kullanabilirim?

Adres tanımlama ile ilgili herhangi bir sınır bulunmamaktadır. En sık kullanılan cdn adreslerlerinin örnek dns-prefetch tanımlarına ise alttaki kod bloklarından gözatabilirsiniz.

✅ Sonuç

Eğer çok fazla farklı domainlere sahip CDN adresleri kullanıyorsanız performans olarak kazanç sağlayabileceğiniz bir teknik olduğunu söylemek gerekiyor ve bu tekniğin uygulanmasınında bir link etiketine bakıyor. Oldukça basit bir kullanım şekli olduğunu görüyorsunuz.

🌏 Tarayıcı Desteği

Alttaki tablodan Opera Mini hariç tüm tarayıcılar tarafından desteklendiğini görüyoruz.

📚 İlgilenebileceğiniz Bazı Makaleler

📚 Kaynaklar


✏️ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (4 votes)