Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma
nofollow vs dofollow

Google nofollow ve dofollow nedir ne işe yarar

Google nofollow ve dofollow, İnternette nofollow ve dofollow için farklı farklı bilgiler yer almaktadır Google’in ortaya atmış olduğu nofollow ve dofollow değişkenleri ile ilgili bende bu makalede nedir, ne işe yarar, kullanırsak etkisi iyi veya kötü yönde nasıl olur gibi durumları değerlendirerek adım adım gideceğiz.

Google nofollow ve dofollow nedir ne işe yarar

Google nofollow ve dofollow nedir ne işe yarar

Nofollow, Google tarafından link aktarım şeklini belirtmek için geliştirilmiş bir değişkendir. Google algoritmalarının sürekli değişmesi ve gelişmesi nedeniyle nofollow değeride haliyle zamanla değişmiştir.

Nofollow link ne işe yarar; Sayfanızda bulunan puanın link vermiş olduğunuz sayfaya aktarılmasını engellemektedir. Bu sayede sayfanınızın gücünü korumuş oluyorsunuz. PageRank değerleri yüksek siteler PageRank değerlerini korumak için nofollow değişkenini kullanır. Bu şekilde tanımlanmış linkler arama motorları tarafından göz ardı edilir ve backlink olarak dikkate alınmaz. Arama motoru devi Google çeşitli durumlar için nofollow değişkenini kullanmayı tavsiye etmektedir.

Nofollow değişkeni ile tanımlanmış linkler Google tarafından tamamen takip edilmez durumdadır fakat bu durum diğer arama motorları için farklılık gösterebilir.

Nerede Kullanılır

Sitenizde puanlama dağıtımını doğru yapabilmek önemlidir, sitenizde sayfaların hangisinin ağırlıklı bir güce sahip olacağı sizin link kodlamanıza bağlıdır.

Eğer sitenizde güçlü olmasını istediğiniz sayfa yada sayfalar var ise o zaman direk link vermelisiniz böylelikle puan aktarımını sağlamalısınız. Puan konusunda güç gerektirmeyen sayfalara örnek olarak iletişim sayfasına nofollow link verebilirsiniz.

Site dışına vermiş olduğunuz bağlantılarda puan kaybetmemek için nofollow kullanarak link vermelisiniz.

Kullanımı

Link olarak kullanım örneği

Normal olarak tanımlanmış bir link örneği şu şekildedir;

nofollow özelliği ile tanımlanmış link örneği ise şu şekilde oluyor;

nofollow özelliği tanımlanan linkler ile Google PR değeri açılan linke aktarılmaz.

Meta tag olarak kullanımı

Nofollowu tüm liklere uygulamak için meta etiketi kullanmalısınız. Meta etiketlerine eklenmesi gereken kod aşağıda yer almaktadır;

Video: 2 soruda nofollow nedir(İngilizce)

Özet

Nofollow’u özetlemek gerekirse site yöneticilerinin arama motorlarına

Bu sayfadaki bağlantıları izleme

veya

Bu bağlantıyı izleme

komutlarını vermek için kullanabilecekleri yöntemdir.

Dofollow

Kullanıcı etkileşimli web sitelerindeki spamları engellemek için Google tarafından 2005’in başlarında geliştirilmiş bir etiket içi değişkendir. Yahoo ve Msn arama motorları da destekliyor. dofollow ile bir siteye link verirseniz o linki google sizin siteniz ile bağdaştırarak tarama yapar. Bir başka deyişle link yerine koyar. Bu şekilde verilen linkler PageRank değerini etkileyebilir.

Link olarak dofollow kullanımı nofollow kullanımı ile aynı sadece değişken adı değişmiş oluyor.

Meta etiketi olarak kullanımı

Kaynak

4.6/5 - (5 votes)