Blog Açmak için Neler Gerekli?

Kendinize bir blog sayfası oluşturabilirsiniz. Herkesin yaptığı gibi bu işlemlerin bazı püf noktaları dışında zor bir yanı yok. Bir blog sayfası oluşturup kendi bilgilerinizi paylaşabilir veya günlük gezintilerinizi anılarınızı veya yaşadığınız olayları anlatıp internet dünyası ile paylaşabilirsiniz. Bu kimse tarafından engellenemez bir durumdur. Blog sayfası açarak para kazanmakta mümkün tabi ki. Her gün yazı yazan bir blogger düzenli olarak web sitesini sosyal medyada ve seo tarafında paylaştığı sürece her zaman günlük olarak para kazanacaktır. Sizlere şimdi bir blog sayfası için neler gerektiğini ve püf noktalarını anlatacağım. Hazırsanız başlayalım.

Blog Açmak için Neler Gerekli?

Bir Alan Adı Belirleyin!

İnternet dünyasında genel terimi ile domain yani alan adı belirlemeniz şarttır. Bir blog sitesi açarken isimsiz bir site oluşturmanız mümkün değildir. Kendinize bir alan adı belirlemelisiniz. Mesela isimsoyisim.com olarak alabilirsiniz. Ya da kendinizin hoşuna gittiği bir kelime ile satın alım yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihlerinize kalmıştır.

Alan adı, herkes tarafından satın alınabilen bir adlandırma türüdür. Bir web sitesi oluştururken ilk seçiminiz alan adı olmalıdır. İnternet ortamında domain, Türkçe karşılığı ise alan adı olan bu isim sizin oluşturacağınız blog’un adresi olacaktır. Örnek: www.muratoner.net

Sizlere güvenerek alabileceğiniz bir adres önermek istiyorum, Alan adınızı ve blog kurulumunda lazım olacak ve as sonra ne olduğunu anlatacağım hosting hizmetini de önerdiğim firmadan satın alabilirsiniz.

Blog Açmak için Neler Gerekli?

Siteyi Yayınlamak İçin Hosting Hizmeti Şart!

Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız alan adını satın aldıktan sonra ilk yapacağınız iş hosting olmalıdır. Size önerdiğim Turhost hosting firmasından bütçenize uygun paketlerden birini seçip satın alım yapabilirsiniz. Hosting satın alımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler limitlerdir.

Eğer yoğunlukla resim paylaşımı yapacaksanız eğer bunun için limitsiz paketleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Satın alacağınız bu hizmeti 1 yıl boyunca kullanacaksınız tabi yetersiz geldiğinde yükseltebilirsiniz. Ancak burada önemli olan ilk başladığınız gibi devam etmek daha doğru olacaktır.

Web Site Oluştururken Püf Noktaları Nelerdir?

Sitenizi oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bunları size kısaca belirmek istiyorum.

  • Tema Seçimi = Kullanıcınızın sitenizde kalmasını ve diğer yazılarınızı merak edip okumasını istiyorsanız tema seçimini çok iyi yapmalısınız. Seçtiğiniz tema kullanıcı girdiğinde “Vay bee” diyebilmelidir. Eğer bunu başardıysanız her zaman ziyaret edecek bir ziyaretçi kazanmış olursunuz.
  • Hosting Seçimi = Mutlaka SSD alt yapısına sahip bir hosting hizmeti satın almalısınız. Web sitesinin hızı çok önemlidir. Bir kullanıcı web sitenize girdiğinde 8-9 saniye beklememelidir. Saniyeler hatta saliseler içinde web sitenize ulaşır ise o kadar sayfalar arası gezinmesini sağlamış olursunuz.
  • Özgün İçerik = Yazılarınızı farklı sitelerden kesinlikle almamalısınız. Sadece kendi özgün kaleminiz ile bir şeyler yazıp paylaşım yapmalısınız. Bu Google tarafından ve kullanıcı tarafından sevilen bir özelliktir.

Sizlere aktaracağım bu kadardı. Turhost örnek alınarak hazırlanmış olan hosting satın alım ve blog kurma işlemleri ile ilgili “Blog Nasıl Açılır” adlı blog açma rehberini inceleyebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)