Google Font Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Google Font Türkçe, Google font neredeyse artık her projemizde yerini alan vazgeçilmezlerden olmuştur fakat türkçe karakter sorunu mevcuttur bu sorunu aşmak içinde makalede belirtileni uygulayıp kolayca türkçe karakter sorunu olmayan google font’ları elde edebilirsiniz.

Google Font Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Google Font Türkçe

Örnek google font css link’i

Değiştirmeniz gereken link ise şu şekilde olmalıdır

Yukarıdaki değiştirmeniz gereken link ile ilgili verilen örnekte ‘Play’ yazan yere kendi kullanmak istediğiniz font’un adını yazabilir yada kullanmış olduğunuz google font’un href adresinin sonuna ‘&subset=latin,latin-ext’ kodunu türkçe karakter sorununu aşmak için eklemelisiniz.

Internet Explorer’da yaşanan farklı bir sorun

Üstteki değişiklikleri yapmanıza rağmen eğer türkçe karakter sorununuz internet explorer’da devam ediyorsa alttaki değişiklikleri yapınız.

Html etiketine lang=”tr” özelliğini ekleyiniz.

Eğer döküman type’nız Html5 yani <!DOCTYPE html> ile başlıyorsa <meta charset="utf-8"/> metasını head etiketleri arasına ekleyin.

Html5 değilse <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8"> metasını head etiketleri arasına ekleyin.

Google fontlardan beğendiğim ve sizlerle ayrı bir makalede paylaşmış olduğum En Sık Kullanılan Kaliteli Google Fontları adlı makaleye gözatmanızı öneririm.