Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

Gravatar Servisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Gravatar, WordPress bünyesinde sadece avatar kullanımı için geliştirilmiş ve halende geliştirilmeye devam edilen bu online platform ile çoğu masaüstü, web, mobil uygulama kullanıcı avatarını gravatar servisinden elde etmektedir bizde yaptığımız uygulamalarda kullanıcının bu servisi var ise bu resmi nasıl elde edeceğimizi çeşitli dillerde göreceğiz.

Gravatar Servisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Gravatar Servisi Nedir, Nasıl Kullanılır?Bu makalede C#, PHP ve Javascript kullanılarak nasıl gravatar görselleri elde edeceğimizi göreceğiz. Kullanıcı avatarını elde etmek istediğiniz kullanıcının mail adresinin md5′ hashlenmesi gerekmektedir ve böylelikle alttaki istek adresi kısmında yer alan md5_hash kısmına kullanıcının mail adresi ile hashlenmiş md5 değeri girilecek.

GET  http://www.gravatar.com/avatar/{md5_hash}

Şimdi sırasıyla C#, PHP ve Javascript’de muhackgames@gmail.com adresinin md5’e hashleyip nasıl kullanacağımızı göreceğiz.

C#

MD5.cs

Default.aspx

Koda github üzerinden gözatmak isterseniz buraya tıklayınız.


PHP

Koda github üzerinden gözatmak isterseniz buraya tıklayınız.


JAVASCRIPT

Javascriptde yerleşik olarak crypto fonksiyonları yer almıyor harici kütüphanelerden biri olan CryptoJS adlı kütüphaneyi kullanarak md5 hash’leme işlemi yapacağız.

index.html

index.js

Koda github üzerinden gözatmak isterseniz buraya tıklayınız.

Varsayılan Görsel Ayarlama

Varsayılan bir görsel ayarlamak için d parametresini kullanacağız ve d parametresine kullanıcı görseli bulunamadığında çıkmasını istediğimiz bir görsel adresi gireceğiz.

 GET http://www.gravatar.com/avatar/{md5_hash}?d={default_image}?sz=85

Örnek

Resmi Boyutlandırma

Eğer linke s özelliğini eklemediyseniz ve bir değer girmediyseniz o zaman varsayılan olarak gösterilecek olan resim ölçüleri 80×80 piksel olacak. Şimdi 512×512 piksel görsel elde etmek için nasıl bir değişiklik yapmamız gerektiğini görelim.

Boyutlandırabileceğiniz boyut değerleri  1‘den 2048′e kadar kullanılabilir.

GET  http://www.gravatar.com/avatar/{md5_hash}?s=512

Örnek

Not: Eğer md5 hash’lemesi yapmanıza rağmen ilgili mail adresi ile eşleştirilmiş bir görsel bulunamadıysa o zaman varsayılan olarak alttaki görsel çıkarılacaktır.

Gravatar Kullanımı

Desteklenen Diğer Diller ve Örnek Kodlar

Gravatar’ı http request sonucunda dönen bir görsel hizmeti sunan bir hizmet olması dolayısıyla istenilen tüm platformlara kolaylıkla entegre edilebilir bir projedir bizde bu makalede PHP, C#, ve Javascript teknolojilerinden nasıl kullanılabileceğiniz gördük eğer diğer platformlar ile ilgili örnek kodlara ve dökümana gözatmak isterseniz alttaki linki ziyaret etmenizi öneririm.


📚 İlgilinizi Çekebilecek Diğer Makalelerimiz

5/5 - (2 votes)