Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

Kısmi Ve Tam Link Nedir Ve Nerelerde Kullanılır

Aslında başlığı seçerken tam olarak nasıl bir isim vereceğimi seçemedim normalde ingilizce karşılıkları Relative(Göreceli) ve Absolute(Kesin) olarak çevrilmektedir makalenin devamında bu tür linklerin nerede ve nasıl kullanıldıklarını görelim.

Kısmi ve Tam Link Tanımı Nedir ve Nerelerde Kullanılır

Genelde sitelerin eğer SSL sertifikası yoksa bulunduğu sayfada http://www. veya www kısmı olmadan başladığı çoğumuz biliyoruz bu şekilde başlayan linklere Absolute(Kesin) link denilmektedir şimdi bir img etiketi oluşturup Ablosute ve Relative linkli nasıl resim dosyasına erişebileceğimizi görelim.

HTML

Aynı örneği birde script etiketi tanımlayarak görelim jquery benzeri sitelerden CDN linkleri elde etmeye çalıştığınızda aşağıdaki Relative linke ulaşacaksınız.

Üstteki jquery kütüphanesini isterseniz relative olarak tanımlayabilir isterseniz aşağıdaki gibi http:// şeklinde ön eki ekleyerekte kullanabilirsiniz.

Bulunduğunuz dizinin bir üstüne çıkmak için ../ şeklinde bir ibare kullanabilirsiniz bu ne gibi durumlarda işe yarar örnek olarak sayfalarınız sayfa adlı bir klasörün altında yer alıyor sayfa altındaki herhangi bir sayfaya bir üst klasörde yani sayfa klasörü ile aynı dizinde yer alan resim klasörünün içerisinde dosyaya erişmek istiyorsunuz o zaman alttaki gibi bir link yapısı oluşturmalısınız.

İçeriği puanla diğer kullanıcılara ışık tut