TTNET ’ten Alınan Modemleri Diğer Servis Sağlayıcıları’nda da Kullanma

TTNET ’İN düzenlediği kampanyalar sonucu ücretsiz ADSL modem aldım. TTNET’e vermiş olduğum taahhüt süresi doldu ve ben başka bir servis sağlayıcısı ( Biri, Smile ADSL, UYDUNET v.b) ile anlaştım. TTNET’in vermiş olduğu modemin kullanıcı ayarlarını nasıl değiştirebilirim? @ttnet kısmı silinmiyor.

TTNET ’ten Alınan Modemleri Diğer Servis Sağlayıcıları’nda da Kullanma

TTNET
En basit yol modeminizin kendi sitesinden orijinal arayüzü indirip yüklemek. Fireware yükledikten sonra kullanıcı adınızı kolaylıkla girebilirsiniz. Bunlara alternatif olarak başka yöntemleri de araştırdık. İşte modem ayarları (arayüz ayarları değiştirme yolları;

1. YÖNTEM

Firmalarda modemlerin ttnet kilitli olduğunu soyleyerek firmware vermeyip modemi bize gonderin cüzi ücret karşılığında uyumlu hale getirelim diyorlar.

iste bu noktada kimseye muhtaç olmadan bu işlemin nasıl yapıldığını anlatacağım.

oncelikle burdan gerekli progamı indiriyoruz.

putty: putty.exe

daha sonra programı çalıştırıp alttaki ekranı goruyoruz.

resimde gorüldüğü gibi Host Name (or IP adress) diyen bölüme kendi modeminizin ip adresini yazın. benimkisi : 192.168.1.1 (çogu modemde standart değer budur. seyrekte olsa 192.168.2.1 olanıda var.)

sonra protocol olarakrak telnet’i seçiyoruz ve sağ alttan Open diyoruz.

Karşımıza siyah dos penceresi geliyor, pencerede bize kullanıcı adı soruyor. Bu kullanıcı adı modemin arayüzüne girdiğimiz kullanıcı adı genellikle admin (seyrekte olsa root olanalrda var.)

takibinde BİR alt satıra geçiyor, orada dA şifre soruyor, eğer hiç değiştirmediyseniz telekomdan gelen modemlerde standart şifre ttnet (eğer deiştirdiyseniz kendi şifrenizi yazın. Bazen standart oalrak şifre admin olarakta gelebiliyor.)

Eğer herşey tamamsa karşınıza komut bekleyen bir pencere gelecektir.

Komut oalrak şunu yazın: wan show 0.8.35
eğer boyle bir komut bulunamadı diyorsa modeminiz busybox ara yüzünü kullanan kaliteli bir modemdir. bu modeme birşey yapamzsınız. ama size bağlantınız ile ilgili altta bilgi veriyorsa bir sonraki adım içni hazırsınız demektir.

simdi kıracak kodu yazıyorum.kendinize uyarlayarak aynene aktarın.

wan config 0.8.35 1 –username adslkullanıcıadınız@bilmemne.net –password adslkullanıcışifreniz

benin kedni ayarım için yaptığım :
wan config 0.8.35 1 –username 2327654321@smileadsl.net –password 1234567

sizde bu şekilde kendi ayarlarınıza gore bu komutu açıp enter atın. Eğer hata olmadıysa son olarak modemin ara yüzüne girin ve kaydedip yeniden başlatın.

Güle güle modeminizi kullanmaya devam edin..

2.Yöntem

İnternet dağıtım firmalarının modem kilitleme gibi bir huyu var. Modemlerini başka servis sağlayıcılarda kullandırmıyorlar. Ama yeni yasaya göre modem kilitlemek yasak.
Size Zyxel-P660W-Tx modem kilit açma yazılımını paylaşacağım. Bu güncel firmware Zyxel müşteri hizmetleri tarafından sunulmuştur.
Bu firmwareyi yüklemek için; modemin arayüzüne girin. En altta bakım sekmesi falan var orada yazılım güncelleme var. Arşivden firmwareyi çıkarıp firmware yolunu gösterin ve yükle deyin. 5 dk gibi bir süre sonra modeminiz resetlenecek. Artık güncel firmware sahibisiniz. Modeminizdeki kilitin kalktığını göreceksiniz.
NOT: Yükleme esnasında elektrikler giderse modem arızalanır. Yüklemek için tıklayın

3. Yöntem

Evet arkadaşlar bende smile adsl yaklaşık 2 yıldır kullanıcısıyım ve modemim arızalandığı için eski modemimi kulllanmak zorunda kaldım.Eski modemim ZyXel P-660W-T1 V3 TTNet yani ttnet için ozel firmware yapılmıs bir kablosuz modemdi.Arayuzune girdiğimizde internet ayarları kullanıcı ismi kısmında “@ttnet” isminin kalıcı olduğunu ve silinmediğini farkettm. Sonuçta smile net ile bağlanmak için forumda cok aradım ve herhangi bir çözüm bulamadım.Yaklaşık 2 saat uzun uğraşlarım sonucu problemi çözdüm.

  • ilk başta modem arayüzüne girip internet ayarlarından kullanıcı ismine dokunmadan sifremizi yazıp kaydet diyoruz.Bunu yaparak modemin node dosyası olusturup kaydetmesini sağlayacağız.
  • Daha sonra Başlat/çalıştır/ cmd yazıp cıkan ms dos penceresine “telnet 192.168.1.1 yazıp entera basıyoruz.
  • Modem girişi için password soracaktır.(Eğer password u değiştrmediyseniz ttnet yazın) Passwordu yazıp entera basıyoruz.
  • Passwordu girdiğimizde ras> şeklinde bi komut acılacaktır. buraya “wan node ppp username kullanıcı adınız@smileadsl.net” yazıyoruz ve entera basıyoruz.
  • Penzereyi kapatıp modem arayuzune tekrar giriş yapıyoruz ve kullanıcı ismimizin değiştiğini görüyoruz.

fakat @ttnet ismi hala duruyor durmasında bi zarar yok çünku aslında bağlanırken de bi faydası yoktu biz sadece kullanıcı isminin yazıldığı bölüme @smileadsl.net yazmamızı sağladık önemli olanda buydu.Modeme her reset atışımızda bu işlemi tekrar uyguluyoruz. ADSL modeminiz kullanıma hazır.