Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

WordPress’te Optimizasyon ve Hosting Önemi

İnternet dünyasında popüler uygulamalardan biri olan wordpress yazılımını birçok web site tarafından kullanılan bir CMS uygulamasıdır. Bu uygulama kullanım açısından sunduğu kolaylıklar ve birçok eklenti ile özelleştirebilme özelliğine sahip bu uygulama oldukça popüler ve geliştirilmeye devam edilen bir yazılımdır. Her konu hakkında eklenti ve tema bulabildiğiniz bu yazılımlar herkes tarafından kullanılabilen oldukça basit ve anlaşılır arayüze sahiptir.

Tasarımsal olarak tema seçenekleri bulunan ancak özel olarak farklı satış sitelerinden alınabilen temalarda bulunabilmektedir. Tema konusunda oldukça seçici olup her sektöre göre farklı bir tema bulmanız mümkündür. Gelişim açısından oldukça hızlı ilerleyen WordPress eklenti ve tema tarafında da birçok yapıma ve hala geliştirilmeye devam etmektedir.

Optimizasyon Nedir? Neden Önemli?

Yazılımınız için aldığınız özel temalarda veya eklentilerde sitenizi etkileyecek yavaşlık sorunlarını çözmeniz önemlidir. Bu durum ziyaretçileriniz dahil olmak üzere Google tarafından da büyük öneme sahiptir. Web sitenin hızlı olması herkes tarafından kullanım sırasında olumlu yönde etki bırakmaktadır. Sitede kullanılan dosyaların küçültülmesi, görsel boyutların küçültülmesi, gereksiz dosyaların, kodların kaldırılması gibi seçenekler optimizasyon seçeneği altındadır.

“Neden önemli peki sizce?

Sitenizin hızlı olmasını istemez misiniz?”

Önemini yaptıktan sonra sizlerde anlayabilirsiniz. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcı 3 dakika veya 1 dakika beklemek istemez. Hatta araştırmalara göre internet kullanıcıları ziyaret edecekleri siteleri 4 saniyeden fazla beklemedikleri tespit edilmiştir. Bundan dolayı sitenizin ziyaretçilere sorun çıkarmayacak şekilde en hızlı ve doğru optimizasyona sahip olması gerekir. Google tarafında da eğer bir derecelendirmeyi hedefliyorsanız sitenizin hız konusunda sorunu olmaması kesinlikle önemli bir unsur.

Temanızın Tercihini Doğru Yapın!

Tasarımsal açıdan birçok seçenek olan wordpress temalarında tercihlerinizi hızlı ve optimizasyonlu temaları tercih edin. Gerek fonksiyonları gerek ise kullandığı eklentiler ile sistemi çok fazla yormayan temaları almanız sixzin için en doğru seçenek olacaktır. Temaların genel problemi olan birçok kodun bir araya gelerek sistem tarafında gereksiz yavaşlıklar yaratmasıdır. Tabi tercih sizlere aittir, seçim yapacağınız tasarım size uyum sağlamalı ve performanslı olması gerekir. Bunun için araştırmalar yaparak en iyi temaları bulabilir ve kurabilirsiniz.

Warez Tema Kullanmayın!

Her tema belirli platformlar üzerinde satışa sunulmaktadır. Bu satış lisanslı bir şekilde yapılarak kullanıcıya devamlı güncelleneceği söylenerek satılmaktadır. Lisansı kırılmış olan wordpress temaları warez tema olarak adlandırılır ve bu temaların kodlarında virüslü içerikler koyulabilmektedir. Sitenizin güvenliği ve hız açısından bu kodlardan etkilenmemesi için lisanslı temaları satın almayı tercih edin.

Gereksiz Eklentileri Kullanmayın!

Temanızın gerekli bulduğu eklentiler dışında çok fazla eklenti kurmamaya çalışın. Sistem hızına göre değişecek olan bu tema kullanımları web sitenizde büyük bir yavaşlık yaratabilir. Bundan dolayı hoşunuza giden her eklentiyi kurmamaya dikkat edin. Eklentilerde sistemsel açıklar olmakla birlikte performans kayıplarına neden olacak kodlarda bulunmaktadır. Eklenti tercihlerinizi doğru seçmeyi unutmayın.

“Temam lisanslı ve gereksiz eklenti kullanmıyorum ama sitem çok yavaş, ne yapmalıyım?”

“Hosting paketinin web sitesinde ki önemi nedir?”

Hosting Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Web siteniz için tercih edeceğiniz hosting paketlerinin temanız ve kullanacağınız uygulama ile %100 uyumlu çalışması önemli bir unsur. Donanımsal gücü ön planda olup, arka planda işletim sistemi olarak doğru optimizasyonlar yapılması önemlidir. Hosting paketlerinin tercihlerini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olabilir. Peki hosting seçimi yaparken neler önemli?

  • WordPress İle Uyumlu Hosting Tercihi Yapın!

Kullanacağınız yazılım ile hosting paketinin uyumu önemlidir. En yüksek performansı alabilmek için yazılımızın optimizasyonu ve hosting paketinin sağladığı donanımsal güç için doğru tercih yapın. WordPress hosting paketlerini tercih etmeniz, %100 uyumlu bir yapıya sahip olduğunuzun kanıtıdır. Bu konu hakkında yazımızın sonunda önerisini bulunacağız.

  • SSD Disk Alt Yapısı Önemli!

Donanımsal gücün web sitesine sağladığı performans büyüktür. Özellikle okuma yazma hızları yüksek olan SSD disk yapısında ki hosting paketlerinin performansı diğer paketlere oranla daha yüksektir. Bu anlık işlemlerde sizlere büyük olanak sağlayan bir özellik olmakla birlikte standart HDD disklere göre site yapısını daha hızlı çalıştırabilmektedir. Tabi her SSD disk yapısına sahip hosting iyi olmayabilir. NVME Kurumsal SSD disk yapısı siteye kat kat hız katarken, diğer standart SSD disklere oranla yüksek bir performans alacağınızı söyleyebiliriz.

  • Teknik Destek ve Kurumsal Firmaları Tercih Edin

Sitenizin uzun süredir kurumsal olarak hizmet veren firmalarda yer alması, prestij ve performans konusunda büyük farkı olacaktır. Fiyat konusunda zorluk çıkmadan kurumsal firmalarda hosting paketi satın alabildiğiniz gibi sisteminiz ile uyumlu WordPress hosting paketlerini en uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Tecrübeli teknik destek ekibi ile yaşadığınız kesinti veya yavaşlık sorunları hakkında yardım alabilirsiniz. Kurumsal bir hosting firması, destek konusunda müşterilerine önem verir ve en küçük sorunlarında bile yardımcı olmak ister. Bundan dolayı tercihlerinizi doğru yapmalısınız.

Tavsiye Hosting : https://www.turhost.com/hosting/

 

Nereden Alalım WordPress Hosting Hizmetini?

Tercihleriniz arasında incelemeniz gereken hosting firmalarından biri Turhost’tur. Güçlü donanımsal yapısı ve hızlı litespeed teknolojisi ile sundukları hizmetlerde en iyi performansı sunmayı hedeflemekteler. 2004 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Turhost, oldukça eski ve köklü bir firmadır. Güvenle alışveriş yapabildiğiniz ve web sitelerinizin hiçbir sorun yaşamadan barındırabildiğiniz sayılı firmalardan biridir.

Sundukları WordPress hosting paketi ile sisteminizin %100 uyumlu çalışması ve NVME SSD Disk alt yapısına sahip hosting paketlerini en ucuz fiyatlara kullanabilirsiniz. En ucuz hosting hizmeti konusunda önemli çalışmalar sürdüren Turhost, kalitesinden ödün vermeden en hızlısını sunmak için çalışmalarına devam etmektedir. Önerisinde bulunduğumuz hosting paketlerini inceleyerek en uygun tercihleri kendi bütçenize göre satın alabilirsiniz.

Turhost firmasının paketlerini incelemek için : https://www.turhost.com/

5/5 - (1 vote)