Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

Ajax Post ve WebMethod Kullanarak CRUD İşlemleri

Ajax Post, Bu makalemizde ajax teknolojisini ve .Net WebMethod’lar yardımıyla kayıt çekme, güncelleme, silme ve kayıt ekleme gibi işlemlerinın nasıl gerçekleştiğini görmüş olacağız ve bu işlemler yapılırken ajax teknolojisi sayesinde sayfa hiç post edilmeyecek.

Ajax Post ve WebMethod Kullanarak CRUD İşlemleri

Ajax Post ve WebMethod Kullanarak CRUD Yapma

Veritabanı işlemleri Entitiy Framework üzerinden gerçekleştirmekteyim. Sayfanın post olmadan işlem yapması için UserControl’u ajax tarafında yapacağımız işlemler doğrultusunda çekip sayfaya yazdırıyoruz böylece sayfa post olmadan ajax silme, güncelleme gibi işlemleri gerçekleştiriyor.

Hemen kullanılan sayfalar ve içeriklerine gözatmaya başlayalım.

Uygulama.aspx

Uygulama.aspx.cs

Sayfanın HTML kodunu alma Metodu

Yeni Kayıt Metodu

Kayıt Sil Metodu

Güncelleme Alanı

Uygulama.js

Html response’u sunucudan alıp sayfada bastırılmasını sağlayan ve yeni kayıt metodununda bulunduğu ilgili kod bloğu şu şekilde olmalıdır.

AsynUserControl.ASCX:

AsynUserControl.JS

Javascript tarafında gerçekleştireceğiniz işlemler ise şu şekilde olmalıdır.

Güncelleme: 26.12.2019 – Artık pure olarak javascript tarafında herhangi bir kütüphaneye ihtiyaç duymadan fetch ile http request işlemlerimizi javascript’den kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz isterseniz bu fonksiyonu kullanarak herhangi bir yardımcı kütüphane olmadan basit bir şekilde http request işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda yazmış olduğum detaylı bir makale de yer almaktadır Javascript fetch fonksiyonu ile http işlemleri linkine tıklayıp ilgili makaleye ulaşabilirsiniz. Kim bilir belki değişim zamanı gelmiştir 😁 zamanında lider durumda olan ve neredeyse alternatifi olmayan jquery yardımcı metodlarının yazılım camiasının gelişmesiyle yüzlerce alternatif yönteme kavuştu ve artık bu kadar çeşitlilik arasından en iyi olanı seçmeye çalışıyoruz ve jquery kullanmama sebepleri arasında mağlesef performans değerleri çok büyük etken olabiliyor sırf bu yüzden herkesin zamanında yardımına koşan jquery yardımcı metodları için jquery is dead başlıklı başlıklar, makaleler ve kampanyalar dahi başlatılmış durumda. Yazılım camiası acımasız 😔


📚 İlgilenebileceğiniz Diğer Makalelerden Bazıları


📚 Kaynaklar


✏️ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

4.5/5 - (8 votes)