AngularJS $watch Fonksiyonu İle Değişkenlerdeki Değerlerin Değişikliliklerini İzleme

Başlıkta net olarak belirtmiş olduğumuz gibi $scope içerisinde tanımlı property’lerdeki değişiklikleri izlemek isterseniz $watch fonksiyonunu kullanmalısınız.

AngularJS $watch fonksiyonu ile değişkenlerdeki değerlerin değişikliliklerini izleme

AngularJS $watch Fonksiyonu

$scope içerisinde tanımlı olan property’lerden hangisinin değeri değiştiğinde yakalamak istiyorsak o zaman $watch fonksiyonu ile kullanmalısınız. Şimdi örnekle açıklamaya çalışalım.

Html

$watch fonksiyonu ile ilgili özel olarak html tarafıda herhangi birşey yapmıyoruz sadece verileri bind etmek için ng-app ve ng-controller attribute’leri eklendi ve değişkenler bind edildi.

Javascript

$watch fonksiyonunda ilk parametreye izlenecek olan property’inin adı belirtiliyor ardından ikinci parametreye’de callBack fonksiyonu tanımlanıyor callBack fonksiyonunda ilk parametre property’nin yeni değerini ikinci parametre ise değiştirilmeden önceki değerini taşıyor scope ise izlemeye aldığınız değişkenlerin yer aldığı scope’u vermektedir

Watch fonksiyonumuzun 3.parametresi belkide yeri geldiğinde gününüzü kurtaracak bir özelliktir eğer false derseniz ve izlemeye aldığınız nesnenin bir dizi olduğunu varsayarsak bu dizinin yeniden oluşturulma durumunda yani yeni bir eleman eklenmesinde değilde yeni bir dizi ile değiştirilmesinde tetiklenmesini istiyorsanız o zaman false değeri geçmelisiniz ama dizi eleman sayısı dizi elemanlarındaki özelliklerden birinin değeri değiştiğinde v.s. her türlü değişiklikte watch callBack’inize düşmesini isterseniz true değeri geçmelisiniz.

Sonuç

AngularJS $watch Fonksiyonu, AngularJS $watch Fonksiyonu, AngularJS $watch Fonksiyonu