Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

Jenkins “SEVERE: Container startup failed” hatası ve çözümü

Jenkins’i update ettiğimde başlıkta beliren hata ile karşılaştım ve araştırdığımda servisin durduğunu farkettim servisi tekrar başlattığınızda ise aynı hatayı log dosyasına yazıp servisi tekrar durduruyordu bu sorunu aşmak için makale devamındaki adımları uygulamanız yeterlidir.

Jenkins “SEVERE: Container startup failed” hatası ve çözümü

Jenkins "SEVERE: Container startup failed" hatası ve çözümü

Bu sorun ile ilgili jenkins portunun bir uygulama tarafından kullanıldığı için yaşanıyor olma ihtimali var ki bende böyle bir sorun vardı.

Jenkins’i güncelleme yapmaya başladığımda servisi otomatik olarak durduruyor fakat java 8080 portunu dinlemeyi durdurmuyor ve jenkins servisini başlatmaya çalıştığımızda büyük ihtimalle tekrar böyle bir port oluşturmaya çalıştığı için hata oluşuyor.

Bu sorunu aşmak için hangi uygulamanın jenkins portunu kullandığını öğrenmemiz gerekiyor ve böylelikle görev yöneticisinden uygulamayı sonlandırarak sorunu çözebilirsiniz.

Şimdi 8080 portu hangi uygulama tarafından kullanılıyor öğrenelim.

Komut Satırından netstat -a -n -o yazarak alttaki gibi bilgisayarınızda açık olan portlara erişebilirsiniz ve portun hangi uygulama tarafından dinlendiğini görebilirsiniz.

Netstat -a -n -o Jenkins

Üstteki görüntüde 8080 portu PID değeri 3700 olan uygulama tarafından dinlenmektedir bu PID değeri ile eşleşen uygulamayı görev yöneticisinden bulup görevi sonlandırmamız gerekiyor.

Şimdi görev yöneticisini açalım İşlemler adlı sekmeden PID kolonu açık değilse öncelikle CPU, Disk kolonlarının bulunduğu kısma sağ tuş yapıp PID kolonunuda dahil edin ve üstteki görselde eriştiğimiz 3700 nolu PID değerine sahip uygulamayı bulup sonlandıralım.

Tast Manager Jenkins Port

Üstteki görselde görmüş olduğunuz gibi 3700 PID değerine sahip olan uygulama java oluyor şimdi java’yı seçip görevi sonlandır(End Task) adlı butona tıklayıp uygulamayı kapatalım. Bu kapatma işleminden sonra Windows servislerinden Jenkins’i tekrar başlatmanız gerekiyor.
Eğer Windows Servisler kısmına nasıl erişileceğini bilmiyorsanız sırasıyla CTRL + R tuşuna ve açılan pencereden services.msc yazıp Tamam dedikten sonra açılan Windows Servisler adlı pencereden Jenkins adlı hizmeti bulup başlat demelisiniz.

Kaynak

5/5 - (1 vote)