PHP’de PDO İle SqlServer’a Bağlanılması

PHP Logo

Wampserver ve xampp ilk kurulduğunda pdo ile sqlserver’a nasıl bağlanılır bağlanıldığında nelere ihtiyaç duyulur bu gibi durumlara bu makalede ayrıntısıyla değineceğiz.

PHP’de PDO ile sqlserver’a bağlanılması

PHP’de sqlserver’a nasıl bağlanılacağı ile ilgili anlatıma geçilmeden önce php için sqlserver sürücüsü indirilmesi gerekiyor php için gerekli olan bu sqlserver sürücülerini [bcvc url=”https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=20098″]buradan[/bcvc] indirebilirsiniz. indirdiğiniz bu exe’yi açtığınızda dosyaların çıkarılacağı bir klasör seçmelisiniz. Çıkan dll dosyalarının adları içerisinde 54,55,56 gibi sayılar olacak(54,55,56 gibi sayılar değişebilir bu sayılar sürücüyü yüklemek istediğiniz php sürümü anlamına gelmektedir bundan dolayı dll’leri seçerken php sürümünüze uygun sürüme göre seçmelisiniz örnek olarak eğer [bcvc url=”https://www.php.net/”]php 5.4[/bcvc] kurulu ise sisteminizde o zaman php_sqlsrv_54_ts.dll ve php_pdo_sqlsrv_54_ts.dll dosyalarını kullanmalısınız.) [bcvc url=”https://www.php.net/”]php[/bcvc] sürümünüze göre seçtiğiniz bu dosyaları eğer [bcvc url=”http://www.wampserver.com/en/”]wamp[/bcvc] kurulu ise C:\wamp\bin\php\ext [bcvc url=”https://www.apachefriends.org/tr/index.html”]xampp[/bcvc] kurulu ise C:xamppphpext klasörü altına atmalısınız.

PHP PDO SqlServer

Dll dosyaları ext klasörü altına attıktan sonra php.ini dosyasına bu extension’ları tanıtmanız gerekmektedir.(php.ini dosyası [bcvc url=”https://www.apachefriends.org/tr/index.html”]xampp[/bcvc] kurulu olan sistemlerde C:\xampp\php\php.ini yolu kullanılarak erişilebilir.) Örnek ekran görüntüsü altta yer almaktadır.

2

Yapılması gereken işlemler bu kadar üstteki 2 satırlık eklemeyi yaptıktan sonra PHP Sunucunuzu yeniden başlatarak yaptığınız düzeltmenin tanınmasını sağlayın.

Daha sonra alttaki örnek kodda olduğu gibi sql server’a kolaylıkla erişebilirsiniz.

PHP

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. özkan kurt dedi ki:

  bağlanamadım yardımcı olurmusunuz

   

 2. Murat ÖNER dedi ki:

  Bağlanamama nedeniniz bir hata ile paylaşabilir misin bizimle hatayı?

 3. Osman dedi ki:

  could not find driver

  hatası alıyorum. Hocam hızlı bir

  çözüm üretebilir misiniz?

 4. Murat ÖNER dedi ki:

  driver’ın tam olarak kurulumu gerçekleştirmemişsin gibi duruyor sadece bu hataya bakarak çok net konuşmak mümkün değil ama verilebilecek en hızlı cevap bu sanırım.

 5. Baver İslamoğlu dedi ki:

  OSMAN ARKADAŞIM ALDIĞIĞ HATADAN BENDE ALIYORUM YARDIMCI OLABİLRMİSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir