SQL Server “Cannot open user default database” hatası çözümü

SQL Server tuhaf bir şekilde ilk defa böyle bir hata ile karşılaştırm fakat karşılaşma nedenim tam olarak şöyle kullandığım user’ın varsayılan veritabanı x adlı bir veritabanı ve ben bu veritabanını silince maalesef hata almam tam olarak burada başladı sunucuya kullandığım tek user ile bağlanamadım default veritabanına erişemedi diye işte tam olarak bu soruna nasıl çözüm bulabileceğimizi göreceğiz.

SQl Server “Cannot open user default database” hatası çözümü

Aldığım hatanın metni ve ekran görüntüsü tam olarak şu şekilde.

Cannot open user default database. Login failed.
Login failed for user ‘UserName’. (Microsoft SQL Server, Error: 4064)

SQl Server "Cannot open user default database" hatası çözümü

Bu hatayı çözmenin yolu oldukça basit sunucuya bağlanma benceresini açıp bağlanmak istediğiniz sunucu ve login bilgilerini girdikten sonra sağ alttaki Options butonuna tıklayın.

Bağlantı ile ilgili ekstra tanımlayabileceğiniz ayrı bir sekmenin açıldığını göreceksiniz. Bu ekranda Connect to Database yazılı kısma master yazın böylelikle default database yerine master’a bağlanması sağlanacak ilgili kullanıcınızın fakat bu geçici çözümdür sunucu bağlantı sağlandıktan sonra alttaki adımları uygulayarak işi kalıcı hale getirin.

Bu adımları sorunsuz uyguladıktan sonra bağlanmış olacaksınız. Şimdi işi kalıcı hale getirmek için yapmanız gereken iki yol var bir sql kodu ile bu işi çözmek ilgili sql kodu alttadır.

Eğer işi sql kodu ile değilde manuel olarak çözmek isterseniz Bağlı olduğunun sunucu altında yer alan Security > Logins kısmından varsayılan database bilgisini değiştirmek istediğiniz kullanıcıya sağ tuş yapıp Properties diyerek açılan penceredki Default Database alanından varsayılan veritabanınız ilgili kullanıcı için seçebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir