Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

SQL SELECT INTO Nedir, Nasıl Kullanılır?

SQL SELECT INTO, Bir tablo üzerinde riskli bir işlem yapılacağında veya o tablonun yedeğini almak istediğimiz durumlarda SELECT INTO cümlesi imdadımıza yetişir. Bu makalemizde SELECT INTO sözdizimiyle yapılabilecek işlemler ile ilgili örnek SQL cümlelerini göreceğiz.

SQL SELECT INTO Nedir, Nasıl Kullanılır?

SQL SELECT INTO İle Tabloların Yedeğini Veya Kopyasını Alma

Tablonun tam olarak yedeğini alma

From’dan sonra belirtilen tablo1 adı yazan kısma tüm alanların kopyası alınacak tablo1 adı yazılmıştır.

Tablonun belirtilen alanlarıyla yedeğini alma

From’dan sonra belirtilen tablo1 adı yazan kısma yedeği alınacak alanların bulunduğu tablonun adı yani alttaki örneğe göre tablo1 adı yazılmıştır. Üstteki örnekten farkı tüm tablonun yedeği değilde sadece yedeğini almak istediğimiz alanların adını alttaki örnekte kolon_adları kısmına yazmamız gereklidir.

Yedeğini almak istediğiniz alanın adını yedek alırken değiştirmek için AS cümleciği kullanılabilir.

Tablonun yedeğini alma

Aynı veritabanı içerisindeki tablonun yedeğini almak için yukarıdaki örneklerde olduğu gibi ‘select *’ ile tüm kolonların yedeğini almak istediğimizi ve into’da belirtilen ‘MusterilerYedek2013’ yeni bir tablo adıyla From kısmında belirtilen Musteriler tablosunun yedeği alınmaktadır.

Harici tablodan yedek alma örneği

Harici veritabanı içerisindeki tablonun yedeğini almak için yukarıdaki örneklerde olduğu gibi ‘select *’ ile tüm kolonların yedeğini almak istediğimizi ve into’da belirtilen ‘MusterilerYedek2013’ yeni bir tablo adıyla From kısmında belirtilen Musteriler tablosunun yedeği alınmaktadır. IN kelimesi ilede hangi harici veritabanından yedek alınacağı belirtilmektedir.

Sadece belirli alanların yedeğini alma örneği

SELECT cümlesinde sadece belirttiğimiz kolonların yedeğini alabiliriz. Bu örnektede Musteriler tablosundan MusteriAdi ve IletisimAdi kolonları MusterilerYedek2013 adlı yeni bir tabloya kaydedilecektir.

Sadece belirli alanların yedeğini alma örneği

WHERE cümlesindeki koşullara göre tablonun yedeğini almayı bu örnekte görebilirsiniz.

JOIN ile tabloların birleşiminden oluşan sonucun yedeğini bir tabloya kaydetme

JOIN ile tablolarin birlesimi sonucunda yedeğini almak istediğimiz kodları yazdıktan sonra MusterilerYedek2013 adlı yeni tabloya verilerimiz yedeklenecektir.

İpucu:Tabloların kaydınının yedeğini almadan sadece yapısınının yedeğini almak istediğiniz durumlarda aşağıdaki sorgu işinize yarayacaktır. Where cümlesindeki 1 eşitse 0’a ifadesi her zaman yanlış sonuc olarak değerlendirileceği için hiçbir kayıt gelmeyecektir ve böylece sadece tablonun yedeğini alabileceksiniz.

📝 SQL SELECT INTO Özeti

Bu makalede tablo özelinde riskli bir işlem gerçekleştirmeden önce yada istediğiniz anda belirli bir tablonun yedeğini almak istediğinizde kullanabileceğiniz select into ifadesinden bahsettik. Umarım faydalı olmuştur.


📚 SQL SELECT INTO Benzeri Makaleler


Lütfen SQL SELECT INTO ile alakalı olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

4.9/5 - (8 votes)