Sql Server Like Keyword(anahtar Kelime) Kullanımı

Sql Server Like, metinsel alanlar(örneğin: char, nchar, varchar, nvarchar) içerisinde arama yapmak için kullanılan bir keyword’dür ve bu keyword kullanılırken kullanabileceğiniz farklı desen tanımları mevcut bu örnek kullanımları paylaşılan örnek kodlar üzerinden görebilirsiniz..

Sql Server Like Keyword(anahtar Kelime) Kullanımı

Sql Server Like Keyword(anahtar Kelime) Kullanımı

LIKE, metinsel alanlar(Örneğin: char, nchar, varchar, nvarchar) içerisinde arama yapmak için kullanılabilir (SQL Server, arama yapılan veri tipi eğer metine dönüştürülebilen bir tip ise bu veri tipine sahib bir alanda da LIKE işle arama yapılabilir. Örneğin; INT, DATETIME gibi alanlardada LIKE ile arama yapılabilir.). Kullanım açısından diğer bağlaçlardan farklı olarak, aldığı parametreler içerisinde bazı karakterler kullanarak arama yapılır.

🗂 % Kullanımı

%: Arama metni içerisinde sıfır, bir veya birden fazla karakter anlamına gelir. Yani metin içerisinde % işaretinin yerine herhangi bir karakter veya karakter topluluğu gelebilir.

🧪 Örnek Kullanımı

1-) ev kelimesi ile başlayan kayıtlar(eve, evde, eve giderken, evli…)

2-) içerisinde Ankara kelimesi geçen kayıtlar

🗂 _ Kullanımı

_: % işareti ile benzer işleve sahipti. % işaretinden farklı olarak arama metni içerisinde sadece tek bir karakteri temsil eder.

🧪 Örnek Kullanımı

3 karakterden oluşan, son 2 karakteri en ve ilk karakteri herhangi bir karakter olan kayıtlar(sen, ben, fen…)

🗂 [] Kullanımı

[]: Parantezler içerisinde tek bir harf yerine birden fazla alternatif gelebilecek şekilde filtreleme yaparak kayıtları getirir. Genellikle % ile birlikte kullanılır.

🧪 Örnek Kullanımı

A ile K arasındaki tüm harflerle (A ve K dadil) başlayan tüm kayıtlar(Ahmet, Burak, Esra, Kemal…)

🗂 [^] Kullanımı

[^]: Parantezler içerisindeki karakterlerin geçmediği kayıtları getirir.

🧪 Örnek Kullanımı

A ile L arasındaki harfler dışındaki harfler ile başlayan tüm kayıtlar(Melih, Mustafa, Sevcan)


📚 İlgilenebileceğiniz Diğer Makaleler

📚 Kaynaklar


✍ Lütfen Sql Server Like Keyword(anahtar Kelime) Kullanımı ile alakalı olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından Sql Server Like Keyword(anahtar Kelime) Kullanımı adlı makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.