Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

Cannot insert explicit value for identity column Hatası ve Çözümü

Cannot insert explicit value for identity column hatası, Sql server’da bir kolon için Auto increment özelliği aktif edildiğinde manuel olarak değer ataması yapamayacağınıza dair bir hata mesajı alıyor olursunuz. Bu hatayı geçici olarak aşıp auto icrement true ettiğiniz kolona nasıl manuel olarak değer atayabileceğimizi göreceğiz.

Cannot insert explicit value for identity column Hatası ve Çözümü

Cannot insert explicit value for identity column Hatası ve Çözümü Hatanın tam hali ise şu şekilde

Cannot insert explicit value for identity column in table 'Permissions' when IDENTITY_INSERT is set to OFF.

Normalde Id kolonlarına auto increment değerini true yaparak Id değerinin her kayıtta otomatik artan şekilde benzersiz bir değer verilerek ilerlenmesi sağlanır. Böylelikle her kaydın benzersiz bir değeri olması sayesinde kayıtlara doğrudan ulaşma gibi ihtiyaçları karşılayabiliyoruz. Peki Auto increment(otomatik artan) özelliği true olan kolonlara manuel olarak değer ayarlamak istersek ne yapmamız gerekiyor? Hemen bunun cevabını alttaki örnek kodumuzda görebiliriz. Hatada Permissions tablosunda manuel olarak auto icrement ayarlanmış kolona değer ataması yapamayacağımız dile getirilmiş. Değer atayabilmek için IDENTITY_INSERT değerini ON yapmanız gerekmektedir.

Üstteki kodu açıklamak gerekirse şöyle özetlenebilir;

  • SET IDENTITY_INSERT Permissions ON satırı sayesinde auto increment özelliği true olan Id kolonuna manuel olarak değer atayabiliyor oldum ve böylelikle yeni yapacağımız insert kaydı için 29 değerini verebiliyor olacağım.
  • SET IDENTITY_INSERT Permissions OFF auto increment özelliği true olan kolon’a manuel olarak değer atama ihtiyacınız tamamlandığında bu komutu çalıştırmalısınız.

📚 Benzer Makaleler


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi i hmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (1 vote)