SQL Server Üzerinden Windows Servisleri Yönetmek

Bu makalemizde developer’ların sıklıkla aşina olduğu windows servisleri sql server üzerinden nasıl kontrol edebileceğimizi göreceğiz.

SQL Server Üzerinden Windows Servisleri Yönetmek

Bildiğiniz gibi sql server belli başlı bazı servislerin arkaplanda çalışması ile işleri yürütmektedir.  Bu servisler SQL Server Configuration Manager yada Windows Servisler kullanılarak izlenilebilir, başlatılabilir ve durdurulabilir ancak her zaman en uygun yöntem olarak kullanılmayabilir. Bunun Sql Server üzerinden de yapabilir miyim?  Evet Sql Server üzerinden de bu işlemleri yapabilirsin, Sql Server üzerinden windows servisleri yönetmek için kullanacağımız xp_servicecontrol adındaki stored procedure’dür. Bu stored procedure için kullanılabilecek örnek söz dizimi aşağıdaki gibidir.

Söz Dizimi

Üstteki örnek söz dizimini açıklamak gerekirse 2 parametresi olan bir sp olduğunu görüyoruz ve ilk parametresine 3 farklı değerden birini girebileceğimizi görüyoruz querystate ile 2.parametreye geçtiğimiz servisin durumunu elde ediyoruz elde ettiğimiz değer ya “Running.” yada “Stopped.” ‘dır, start ile servisi başlatıyor ve stop ile durdurabiliyoruz.

Örnekler

Notlar

Eğer sistemde olmayan bir servisi kontrol etmek isterseniz alttaki gibi bir hata alacaksınız.

Msg 22003, Level 16, State 1, Line 0
OpenSOpenService() returned error 1060, ‘The specified service does not  exist as an installed service.’

✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.