Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

Visual Studio Debug’daki Uygulamaya Ağdaki Herhangi Bilgisayardan Ulaşma

Visual studio’da debug aşamasındaki bir uygulamaya herhangi bir mobil uygulama geliştiroysanız mobil uygulamadan direk olarak gönderilen değerleri görebilme şansınız olabilmektedir bunun için ağdan iis’e erişim için açmanız gerekmektedir.

Visual Studio Debug’daki uygulamaya ağdaki herhangi bilgisayardan ulaşma

Benim bu konu ile ilgili şöyle bir ihtiyacım doğdu belki ihtiyaç durumunu belirtirsem neden yaptığınızı daha iyi anlayabilirsiniz normalde iis’den yeni bir uygulama açıp yektilendirmeyi yaptığınızda direk olarak eirşim sağlayabiliyorsunuz ağdaki bir bilgisayardan fakat bizim ihtiyacımız daha farklı olarak visual studio ide’sinde debug aşamasında olan bir uygulama için ağdaki herhangi bir bilgisayardan parametreler gönderilerek test edilme imkanı tanımaktadır işte bu ihtiyaç bana phonegap ile uygulama geliştirirken doğdu mobilden servis’e gönderilen parametreler doğrultusunda servis’i debug etme şansı yapalayabiliyorum.

Öncelikle uygulamanızı ağdaki bilgisayarlara açmak için %userprofile%documentsiisexpressconfig yolunda yer alan applicationhost.config dosyası içerisinde uygulamanıza ait site etiketini bulduktan sonra binding etiketinde yer alan bindingInformation attribute’üne ait değerin sonunda yer alan localhost değerini * karakteri ile değiştiriniz. son olarak gerçekleştirmeniz gereken adım bu komutu çalıştırmak olacaktır(Başlat->Çalıştır) netsh http add urlacl url=http://*:0000/ user=Everyone yalnız unutmamanız gereken bir konu az önce paylaştığım komut içerisinde yer alan 0000 değerini kendi uygulamanızın port’u ile değiştirmenizdir ayrıca komut satırıyönetici yetkisi ile çalıştırmalısınız.

Yapacağımız işlemler yukarıdaki ayarları applicationhost.config dosyası içerisinde gerçekleştirip kaydettikten sonra ilgili projeyi visual studio idesinden tekrar başlatıp keyfine bakmak olacaktır.

Oluşabilecek Diğer Sorunlar

Dışarıdan erişim ile ilgili karşılaşabileceğiz farklı bazı durumlara değinelim eğer servis’e dışarıdan get ve post şeklinde erişim sağlanacaksa Web.config dosyası içerisinde alttaki httpget ve httppost izinlerine dair kodu eklemelisiniz.

Servis’e erişim konusunda Allow-Origin veya Contenttype şeklinde hatalar ile karşılaşırsanız alttaki kodu yine Web.config dosyası içerisinde ilgili kısma eklemelsiniz.

İçeriği puanla diğer kullanıcılara ışık tut