Kodcu Murat Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutma

WPF Stil – Özel Stil Nasıl Oluşturulur

WPF Stil – WPF’de kontrollere kendi stillerimizi nasıl tanımlayabiliriz ve bu tanımlanan stilleri nasıl kullanabiliriz gibi konular üzerinde duracağız bu makalemizde ve bazı kontrollere örnek stiller oluşturarak sonuçları göstereceğiz.

WPF Stil – Özel Stil Nasıl Oluşturulur

WPF Stil - Özel Stil Nasıl OluşturulurHer Kontrol İçin Ayrı Özel Stil Oluşturma

İlk örneğimizi buton nesnesi üzerinde anlatacağız. Tanımladığımız her nesne için birbirinden farklı stiller oluşturabilmekteyiz ve ilk örneğimizde herhangi bir butona özel stil tanımlaması nasıl yapabiliriz bunu göreceğiz.

XAML(MainWindow.xaml)

Üstteki kodda gördüğünüz gibi btnTest adlı buton’a özel bir stil tanımlaması yaptık fakat her buton için ayrı stil tanımlaması yapmak hem yönetilebilirliği çıkılmaz hale getirecektir hemde tasarım tutarlılığı sağlanamamış olacaktır.

Window.Resource ile Aynı Sayfada Birden Fazla Buton İçin Tek Özel Tasarım Oluşturma

Şimdi aynı stil tanımlamasını Window.Resorce bloğuna yapıp birden fazla butonda oluşturduğumuz tek stili nasıl kullanacağımızı göreceğiz.

XAML(MainWindow.xaml)

Üstteki kodda işaretli kısımlara gözattığınızda Window.Resource kod blokları altına ButtonStyle keyine sahip bir stil oluşturulduğunu ve bu oluşturulan stilin TargetType özelliğinde belirtildiği gibi sadece Button türü kontroller için hazırlanmış bir stil olduğuna dikkat ediyoruz. Sayfamıza hemen bir Button oluşturuyoruz ve ButtonStyle keyine sahip stili Button’un Style özelliğine {StaticResource ButtonStyle} yazarak kullanabiliyoruz.

Not: Window.Resource blokları içerisine tanımlanan stiller sadece tanımlandığı sayfa içerisinde kullanılabilmektedir. Eğer tüm sayfalarda etkili olmasını istediğiniz stiller yazmak isterseniz App.xaml adlı dosya içerisinde ilgili stil tanımlarını yapmalısınız bununla ilgili detaylı altta bulabilirsiniz.

App.xaml Dosyası İçerisinde Tüm Window’larda Kullanabileceğimiz Özel Stiller Oluşturma

XAML(App.xaml)

Application.Resource blokları arasına gerekli stil tanımlamalarını yapıyoruz.

XAML(MainWindow.xaml)

Gördüğünüz gibi App.xaml dosyası içerisinde tanımladığımız stili istediğimiz herhangi bir Xaml Window sayfasında kullanabilirsiniz.

Şimdi ise OOP’da yer alan inheritance kavramını stillerdede nasıl kullanıldığını göreceğiz birden fazla stilinizde aynı özellikler tekrar ediyorsa o zaman stillerinize BasedOn özelliğini kullarak inherit edebilirsiniz. Ufak bir örnek ile bunu nasıl yapabileceğimizi göreceğiz.

XAML(MainWindow.xaml)

XAML(App.xaml)

 

Üstteki örnekte gördüğünüz gibi Width ve Height değerleri BaseStyle key’li stilde tanımlıdır. ButtonStyle adlı stil BaseStyle’daki tanımlı özellikleri BaseOn adlı özelliğine geçilerek inherit edilmiş oluyor. Böylelikle aynı özellik ve değerlere sahip stilleri birden fazla stilinize kolaylıkla inherit edebilirs kod kalabalığından kurtulup, yönetilebilirliği kolaylaştırır ve okunabilirliği arttırılmış olur.

Bu makalemizde WPF Stil’leri nasıl oluşturulur ve nasıl kullanılır bunları gördük alternatif birçok yöntemlerle beraber.

Projenin Son haline git bağlantısından erişebilirsiniz: https://github.com/muratoner/wpf

Kaynaklar

5/5 - (1 vote)