Xamarin Android Notlarım

Xamarin Android Notlarım, Xamarin ile android uygulaması geliştirdiğinizde bu küçük notların en az birini veya daha fazlasını kullanıyorsunuzdur yada ihtiyacınız olmuştur. Bu küçük notların hepsi için tek tek makale yazmaktansa tek bir makale altında küçük notlar olarak toplamak istedim sizde notlarımı güncel olarak bu makale üzerinden takip edebilirsiniz.

Xamarin Android Notlarım

Xamarin Android Notlarım

Marketteki bir uygulamaya yönlendirme

İlk küçük notumuz markette bir uygulamaya yönlendirmenin nasıl yapılacağını göreceğiz bunun için yeni bir activity’e geçiş için kullandığımız StartActivity metodunu ve Intent sınıfını kullanacağız. Hemen ufak bir örnek ile durumu netleştirelim.

C#

com.muratoner.net yazan kısma google markette detayına erişmek istediğiniz uygulamanın kimliğini girmelisiniz.


Marketteki tüm uygulamalarını liste halinde gösterme

Markette yayınlanmış birden fazla uygulamanız varsa ve uygulama içerisinde play store’da tüm uygulamalarınızı listelemek isterseniz o zaman üsttekiden farklı olarak search anahtarını kullanacağız Murat ÖNER yazan kısma kendi developer id’nizi yazmalısınız.

C#


ActionBardaki menü simgesini değiştirme

Menü simgesinin rengini değiştirmek isterseniz yapmanız gereken ugyulamanızda stil tanımı var ise stil tanımı içerisine alttaki değişiklikleri uygulamalısınız yoksada oluşturmalısınız ve direk olarak alttaki stili kullanabilirsiniz aktivite’de oluştuduğunuz stili kullanmak için aktivite sınıfı üstündeki Activity attribute’ünün Theme özelliğine oluşturduğunuz stil adını @style/stiladi şeklinde girmelisiniz ve menu adında internetten üstteki görselde gördüğünüz turuncu simgeyi indirip android:src özelliğine bu menu.png dosyamı belirttim.

XML(style.xml)

C#(MainActivity.cs)


TextView nesnesinin kaydırma özelliği açma

TextView nesnesine çok fazla metinsel değer girildiğinde ve ölçüsünü aştığında aşan kısım gözükmeyecektir ve varsayılan olarak kaydırma özelliği kapalı olduğu için bu özelliği etkinleştirmek gerekecek bu özelliği etkinleştirmek için hem .axml uzantılı dosya içerisinde hemde .cs uzantılı dosya içerisinde textview bileşeni için değişiklik yapılması gerekecek. şimdi sırasıyla .axml ve .cs uzantılı dosyalar içerisinde yapacağımız değişikliğe gözatalım.

XML

Üstteki kodda scrollbarskaydırma çubuğunun vertical(dikey) olarak gözükeceğini belirttik ama siz horizontal(yatay) olarakda değiştirebilirsiniz ihtiyacınıza göre. Şimdi’de tvWord id’li textview nesnesinde kaydırma çubuğu gözükmesi için .cs uzantılı dosya içerisinde yapılacak değişikliği yazalım.

C#


Listview Ayracını Kaldırma

Listview nesnesini kullandığınızda her liste elemanları arasında bir çizgi olduğunu farketmişsinizdir eğer tasarım yapacağınız veya yaptığınız bu listview nesnesinde ayracı kaldırmak isterseniz o zaman alttaki iki özelliği ekleyin yada ilgili değerleri örnek koddaki gibi güncelleyin.

XML


TimePicker 24 Saat Formatında Gösterme

TimePicker seçicisi varsayılan olarak 12 saat formatında gösterilmektedir eğer bunu 24 saat formatında göstermek isterseniz aşağıdaki değişikliği kod tarafında kendi TimePicker nesnenize göre revize ederseniz istediğiniz biçimde 24 saat formatında zaman seçimi oluşacaktır.

C#


Programlama ile uygulamadan çıkış yapmak

Uygulamadan çıkış yapmak için ana aktivitede iken menü tuşuna basıp kullanıcı kendiliğinden çıkabiliyor fakat programlama yolu ile herhangi bir aktivitede iken çıkış yaptırmak isterseniz o zaman alttaki tek satırlık kodu kullanabilirsiniz.

C#


TextView nesnesindeki metinsel değerlere gölge efekti uygulama

textView1 adında layout’da tanımlı bir TextView nesnemizin tanımlığı olduğunu varsayıyor ve işlemleri bu id’ye göre yapıyoruz.

C#

Üstteki kodda 4 farklı parametre geçmişiz ilk değer gölgenin eşit olarak aşağı, yukarı, sağa, sola şeklinde büyüklüğü, 2.parametre gölgenin X ekseninde yani sağa doğru kayma derecesi 3.parametre ise Y ekseninde yani aşağı doğru kayma derecesi olarak belirtebiliyoruz bir her iki parametreyede 0 verdik böylelikle sağa ve aşağı herhangi bir kayma olmadan direk metnin arkasında ortalı olarak durmaktadır gölge. ve son parametre ilede gölgenin rengini belirliyorsunuz.


Başlık çubuğunu programlama ile gizleme

C#


Görselin ResourceId’sini programlama ile alıp ImageView’e ayarlama

C#


Strings.xml içerisindeki string ifadeleri programsal olarak alma

String.xml içerisinde tanımlı olan metinsel ifadeleri layout’larda kullandığımızda @string/Hello şeklinde kullanabiliyoruz fakat programalama tarafından erişimi haliyle daha farklı olmaktadır şimdi bu farka gözatalım.


Widget yatay ve dikey boyutlandırmayı açma

Widget yatay ve dikey boyutlandırmayı açmaVarsayılan olarak widget yatay ve dikey ölçeklendirmesi kapalı ve bu ölçeklendirmeyi açmak için resizeMode özelliğini kullanacağız. Alttaki örneğimizde göreceğiniz gibi horizontal(yatay) ve vertical(dikey) olarak ölçeklendirme özelliği kazandırılmıştır.

XML


ActionBar geri butonunu gösterme

Android Geri ButonuUygulama geliştirirken android geri butonunun varsayılan olarak kapalı olduğunu başka bir aktiviteye geçiş yaptığınızda göreceksiniz bu özelliği açmak için alttaki işlemleri gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Geri butonunu göstermek istediğiniz aktivite içerisinde alttaki iki kod satırını ekleyiniz.

C#

Üstteki kodları aktivite içerisinde OnCreate metoduna eklemeniz uygun olacaktır. Kodları eklediğiniz aktivitede ActionBar kısmında geri butonu gözükecektir fakat geri butonuna tıkladığında yapacağı işlemi OnMenuItemSelected adlı metod ile yakalayıp yaptırabilirsiniz. Şimdide geri butonuna tıklandığında aktiviteyi sonlandırıp önceki aktiviteye gitmesi için yazılacak kodlara gözatalım.

C#

Xamarin Android Küçük Notlar